Kallio Kukkii taas keväisissä tunnelmissa kaupunkikulttuurin, taiteen ja yhteisöllisyyden juhlassa 9.-17.5.2026
Yhdeksään festivaalipäivään mahtuu monenlaista nähtävää ja koettavaa, kun alueen toimijat kokoavat voimansa tarjoten yleisölle monipuolista kulttuuriohjelmaa.
Avajaispäivää vietetään lauantaina 9.5. Karhupuistossa, jonne on luvassa rytmiä, tanssia ja elävää musiikkia aamusta iltapäivään. Sambakulkue starttaa Karhupuistosta Torkkelinmäelle ja takaisin piristäen ja koristaen Kallion katuja väriloistollaan ja musiikillaan. Myös yleisö pääsee tanssin pauloihin kun kulkue saapuu takaisin Karhupuistoon.
— Mainos —
Avajaispäivän aikataulu la 9.5.2026
10–14 Seppele Mesikämmenelle -työpaja 10.30 Sampo Joenvuori tanssii 11–12.30 Sambakulkue 11–14 Kukkasuunnistus 11.15–12 Puistojumppa 13–13.30 Socatanssiesitys ja -ohjausta 14–14.45 Ale Huovinen laulaa ja laulattaa
Kaupunginosafestivaalia on järjestetty jo komeat 31. vuotta. Yhteisöllisyys ja yhdessä tekeminen ovat tapahtuman kantavia voimia. Festivaali kerää kalliolaisia asukkaita, toimijoita, taiteilijoita ja kulttuurin tekijöitä yhteen tapahtumia järjestämään.
Katso vahvistusviesti sähköpostistasi. Vahvistuksen jälkeen olet mukana ja saat jatkossa vapaa-ajan vinkit sähköpostiisi.
Emme lähetä viestejä usein. Viestit kannattaa pitää tallessa ja palata niihin myöhemminkin.
Stadissa.fi - nappaa vinkit vapaa-ajalle!
Tämä kenttä on pakollinen.Anna sähköpostiosoite oikeassa muodossa.Syötä tiedot oikeassa muodossa. E.g.: 10 € / 15 €Tietoja ei ole tallennettu. Haluatko varmasti sulkea lomakkeen?Odottamaton virhe (kuten nettiyhteyden katkeaminen) esti tietojen tallentamisen.. Yritä uudelleen.Anna päivämäärä.Anna alkamisaika.Some dates are being edited. Please confirm your changes before submitting the form.Your upload exceeds the authorised amount. Please remove some files and try again.Tuntematon virhe esti kuvien tallentamisen. Kokeile uudestaan esimerkiksi pienentämällä ensin kuvatiedoston kokoa.You must accept the images publishing terms and condition.You forgot to choose an image to upload. Please select one now.Bad date format, please use the calendar to pick a date.