Koulujen päättäjäispäivä on yksi elämän kohokohta niin koulunsa päättäneille, ammattiin valmistuville, kuin uusille ylioppilaillekin. Joka vuosi tuhannet koulunsa päättäneet saapuvat juhlimaan kaupungin puistoihin ja rannoille.
Arvion mukaan 2000-3000 nuorta liikkuu päättäjäistunnellmissa kaupungilla ja rannoilla. Nuoriso on vuosi vuodelta fiksumpaa ja alkoholia ei kulu kuin takavuosikymmeninä. Silti ylilöintejä sattuu ja kavereista on tärkeää pitää huolta.
Nuoria kokoontuu kaikille Helsingin ja Espoon rannoille, kuten Kaivopuistoon, Munkkiniemeen, Rastilaan, Hietsuun sekä Pikkukosken ja Mustikkamaan uimarannoille.
— Mainos —
Poliisi muistuttaa perinteisesti myös vanhempien vastuusta nuortensa osalta. Vanhemmat toivotetaan myös tervetulleiksi rannoille katsomaan hauskanpitoa ja kesän alkamista.
Helsingissä päättäjäis-iltana ja -yönä partoi paljon vapaaehtoisia aikuisia turvaamassa nuorten iltaa ja tarjoamassa apua. Kaupungilla partioivat poliisi, nuorisotyön vapaaehtoiset sekä yhdistykset.
Katso vahvistusviesti sähköpostistasi. Vahvistuksen jälkeen olet mukana ja saat jatkossa vapaa-ajan vinkit sähköpostiisi.
Emme lähetä viestejä usein. Viestit kannattaa pitää tallessa ja palata niihin myöhemminkin.
Stadissa.fi - nappaa vinkit vapaa-ajalle!
Tämä kenttä on pakollinen.Anna sähköpostiosoite oikeassa muodossa.Syötä tiedot oikeassa muodossa. E.g.: 10 € / 15 €Tietoja ei ole tallennettu. Haluatko varmasti sulkea lomakkeen?Odottamaton virhe (kuten nettiyhteyden katkeaminen) esti tietojen tallentamisen.. Yritä uudelleen.Anna päivämäärä.Anna alkamisaika.Some dates are being edited. Please confirm your changes before submitting the form.Your upload exceeds the authorised amount. Please remove some files and try again.Tuntematon virhe esti kuvien tallentamisen. Kokeile uudestaan esimerkiksi pienentämällä ensin kuvatiedoston kokoa.You must accept the images publishing terms and condition.You forgot to choose an image to upload. Please select one now.Bad date format, please use the calendar to pick a date.