Aura of Goa
Hyvät ystävät. Yli kolmen vuoden tauon jälkeen legendaarinen Aura Of Goa is back! Perjantaina 23.11. on siis Goa klubin syksyn isot bileet ja tapahtuu Venuella + Playgroundissa ennen näkemättömän kovan line-upin voimin, jolloin saman katon alle kokoontuu artisteja Ruotsista, Serbiasta, Tampereelta, Turusta ja tietenkin pääkaupunkiseudulta. Suurin osa artisteista on live settejä joita on tilaisuus kuunnella todella harvoin. Ruotsalaisduo Ticon oli viimeksi Konemetsässä 2006 pääartistina, Tripteaser on soittanut viimeksi PK-seudulla syksyllä 2009. Talpa hieman useammin mutta Talpan viimeinen performanssi on kesältä 2011 ja sen jälkeen mies on mm. julkaissut uusimman albuminsa joka on taideteoksena vailla vertaansa - vaikutteita on mm. vanhasta Infected Mushroomista. Talpan maineesta Suomessa kertoo jotakin se että mies on soittanut lähes kaikissa Suomen isoimmista bileissä pääartistina (Konemetsä, Metsäfestival, POTB, nyt Goa, jne...). Lisäksi stagella kuullaan The Riddler joka on Talpan progempi/teknompi projekti - tämäkin siis täysin uniikkia soundia jota ei tuu muualta löytämään.
Suomisoundia bileissä edustavat Huopatossu Mononen (Freakdance) ja Aavepyörä live seteillään. Darkimpaa psykeä edustaa Vertical Tampereelta. Ticonia supportaa kovassa nousussa oleva Turun oma poika eli Chantola, jonka tech-house rallit on vahvasti edustettuna mm. Beatportissa monella eri labelilla, ja lisäksi myös DJ Casper (Fade), joka on vakiokalustoa monella PK-seudun suosituista klubeista. Casper soitti mm. Orkidean Jack klubilla pari viikkoa sitten.
Suomen psy/goa trance kulttuuriin erityisasiantuntijalta eli Toni Aittoniemeltä (Darth Phader) kuullaan todella harvinainen klassinen goa-trance setti. Mies teki lopputyönsä suomen psykekulttuurista eli hän tietää varmasti mitkä rallit on niitä legendaarisimpia ;) Psybreiksiä edustaa Lergoi Volacheck energisellään sähkökitaransoittoa sisältävällä live-setillään ja Chill-out puolta edustaa Lunar Vegetarian live, Satoi live (Tuukka Tripteaser) ja DJ Inkeri Tähti. Pisteenä i:n päälle tietenkin klubin vakio DJ eli Aegonox, jonka seteillä on taipumus saada peput nousemaan ylös tuoleilta. Dekoraatiot toteuttavat Tampereen Jussi Löf ja Goan vakiokalustoon kuuluva Synchronometrica. Goa klubi ylittää viiden vuoden iän tänä syksynä ja nämä tulevat olemaan yhdet meidän viimeisistä isoista bileistä, joten tätä ei kannata jättää väliin.
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.










































































