Saatto - Kulkue Kuolevaisille
Saatto - Kulkue kuolevaisille kulkee talvisen Helsingin läpi vielä kolme kertaa.
Esitys lähtee liikkeelle Hietaniemen hautausmaalta ja suuntaa kohti kaupungin sydäntä. Keskellä talven hiljaisuutta esitys käsittelee kuolemaa, kuolevaisuutta ja läheisen menettämistä - mutta lempeästi, lämpimästi ja huumorilla. Esitys kulkee läpi lumisen kaupungin, kunnes lopuksi katsojan sulkee syliinsä salaperäinen Boneyard Cabaret.
Esitys lähtee liikkeelle Hietaniemen hautausmaan Vanhan Kappelin pihasta, Mechelinkatu 2 ja päättyy Kallioon Vaasankadulle. Esityksen kesto on noin kaksi tuntia.
Koska osa esityksestä tapahtuu ulkona, katsojia
kehotetaan pukeutumaan säähän sopivasti.
Tämä on ehdottomasti paras kulkue-esitys tänä talvena! Ei kannata missata!
Esitykset 30.1., 31.1. ja 1.2. klo 19.00
Lippuvaraukset 0445881764 tai outi.condit@gmail.com
Esityksen taustaa:
Syksyllä 2012 Outi Condit ja Tuomo Rämö viettivät kuukauden saattokoti Terhokodissa vapaaehtoistyössä. Esitys pohjaa tähän kokemukseen sekä Tuomo Rämön kokemuksiin perheenjäsenen saattohoidosta. Esitys ammentaa myös maailmankirjallisuudesta ja populaarikulttuurista ja luo tiheän kudelman, jossa fiktion ja muiston tasot lomittuvat.
Työryhmä:
Outi Condit, Tuomo Rämö, Ahti Pursiainen ja Rosie Swayne
Tammikuussa mukana myös Timo Mäkynen
Sävellys ja äänisuunnittelu Rosie Swayne
Bändissä Juha Pursiainen ja Jarmo Vuorensola
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.







































































