Korjaamon Kirjamarkkinat

Ajankohdat:
Tämä tapahtuma on jo mennyt

Katso tulevia tapahtumia Stadissa.fi -etusivulta.

Tapahtumasta:
Viime keväänä ensimmäistä kertaa vietetyt Korjaamon kirjamarkkinat järjestetään jälleen 29.–30.3.

Markkinat ovat rento ja intiimi kirjaallisuustapahtuma, joka poimii Korjaamolle kirjailijat ja teokset, joista tullaan puhumaan. Kirjamarkkinoille kannattaa saapua koko perheen voimin, sillä myös lapsille on tarjolla Sarjakuvakeskuksen teemallisia sarjakuvapajoja ja runotyöpaja.

Viikonlopun aikana kuullaan tarinoita tekstien takaa, herätellään näkökulmia yhteiskunnallisiin kysymyksiin ja keskustellaan aiheista ajan hermolla. Kirjamarkkinoilla puheenaiheeksi nostetaan ei enempää eikä vähempää kuin tulevaisuus, ja markkinoilla hahmotellaan suuntaviivoja niin yhteiskunnan, työelämän, kestäväarvoisen kulutuksen kuin kirja-alankin kehitykselle.

Esimerkiksi Vallankumouksen taito -paneelissa Anu Kantola (Matala valta), Juhana Torkki (Tarinan valta) ja Harri Saukkomaa (Mahdoton menestys) pohtivat yhteiskunnallisia käännekohtia ja sitä, miten maailmaa muutetaan. Markkinoilla puidaan myös murroksessa olevan kirja-alan tulevaisuutta kun alan vaikuttajat kertovat miten aikovat vastata tulevien vuosien haasteisiin. Paneelissa kuullaan muun muassa kustantajia sekä Helsingin kirjastotoimen johtaja Tuula Haavistoa.

Viikonlopun aikana keskustellaan myös kestäväarvoisesta kuluttamisesta sekä yrityskulttuurin uusia tuulista. Ajatuksia muodin etiikasta ja vähemmällä pärjäämisestä jakavat Rinna Saramäki (Hyvän mielen vaatekaappi), Outi Moilala (Tappajafarkut ja muita vastuuttomia vaatteita) ja Laura Honkasalo (Nuukaillen, eli kuinka pelastin kukkaroni ja maailman). Antti Kasvio taas arvioi tapoja uudistaa työntekoa kestävämpään suuntaan (Kestävä työ ja hyvä elämä).

Lisäksi markkinoilla lumoudutaan dekkareista, chick litistä sekä eroottisesta kirjallisuudesta, klassikoita ja runoutta unohtamatta. Tyttökirjallisuudesta ovat keskustelemassa uutuusteoksineen muiden muassa Riikka Pulkkinen (Iiris Lempivaaran levoton ja painava sydän) ja Laura Paloheimo (OMG), sekä jännityskirjallisuudesta yhteiskunnan epäkohtien kuvaajana esimerkiksi Outi Pakkanen (Marius) ja Kati Hiekkapelto (Suojattomat).

Uutuusteoksistaan ovat kertomassa myös kirjailijat Riikka Pelo (Finlandia-palkittu Jokapäiväinen elämämme), Nura Farah (Aavikon tyttäret), Philip Teir (Talvisota – avioliittoromaani), Mikko Rimminen (Hippa), Tuomas Vimma (Ruutukymppi), Laura Gustafsson (Anomalia) sekä sveitsiläiskirjailija Alain Claude Sulzer (Irti liitoksistaan). Kirjailijoita haastattelevat muiden ohella Ruben Stiller, Saska Saarikoski ja Anu Kantola.

Kustantamot myyvät edullisesti kevään uutuskirjoja vaunuhallissa ja sinne sekä Raitiovaunumuseoon pääsee maksutta. Pääsylipulla pääsee Korjaamohallin ja vintin ohjelmoituihin tiloihin. Korjaamon baari & keittiö tarjoilee brunssia ja Sushibar + Wine Korjaamo palvee markkinoiden aikana.

La-su 29.–30.3.2014
Korjaamon kirjamarkkinat
Korjaamon vaunusali, korjaamohalli ja vintti
Klo 11–17

Ohjelmisto kokonaisuudessaan löytyy pian täältä:
http://www.korjaamo.fi/fi/event/korjaamon-kirjamarkkinat-0

Tapahtuman Facebook-sivu


Tapahtumapaikka / Venue

Töölönkatu 51 B
00250 HELSINKI


Kopioi tapahtuman linkki / Copy event link

Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi


Jaa valitsemassasi palvelussa:




(Translate page)




Töölönkatu 51 B
00250 HELSINKI

Yli 600 parannusideaa kaupunkiin - äänestä suosikkisi toteutukseen
Lue lisää




Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen
Lue lisää




Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa
Lue lisää




Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt
Lue lisää




Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti
Lue lisää




Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan
Lue lisää




Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi
Lue lisää




Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan
Lue lisää




Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen
Lue lisää




Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa
Lue lisää




Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa
Lue lisää




Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla
Lue lisää




Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit
Lue lisää




Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan
Lue lisää




Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin
Lue lisää




Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin
Lue lisää




Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota
Lue lisää




Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa
Lue lisää




Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen
Lue lisää




Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle
Lue lisää




Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias
Lue lisää




Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn
Lue lisää




70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa
Lue lisää




Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat
täältä




Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä
katso ilmaspäivät




Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin
Lue lisää




Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen
Tutustu




Cafe Korvari

Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella
Lue lisää




Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja
Lue lisää




Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan
Lue lisää




Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike
Lue lisää




Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun
Lue lisää










Kerro kokemuksesi paikasta. Mistä pidit tai mikä on erityisesti mainitsemisen arvoista? *

(maks. 500 merkkiä)
(yhteystietoja ei julkaista, vain valinnainen nimimerkki)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Tarvitseeko paikan kuvaus mielestäsi muokkausta tai lisäystä? Kirjoita muokkaus-ehdotuksesi allaolevaan kenttään.

(maks. 1000 merkkiä)
(yhteystietoja ei julkaista)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Ehdota kuvaa tähän paikkaan. Huomioithan, että sinulla tulee olla oikeudet kuvaan ja sen julkaisemiseen.

(maks. 20 kuvaa ja 500 kilotavua)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.