The Original Bands Of Elvis (Usa)
ELVIS-JUHLAVUOSI LÄHESTYY, TCB BAND SYNTTÄRIKEIKALLE HELSINKIIN TAMMIKUUSSA!
Elvis Presley on maailman tunnetuin artisti, joka ansaitsee edelleen satumaisia summia. Talouslehti Forbesin mukaan hän ansaitsi viime vuonna huikeat 55 miljoonaa dollaria – 36 vuotta kuolemansa jälkeen. Miljoonille Elvis-faneille ympäri maailmaa vuosi 2015 on erityisen suuren juhlan aihe, sillä tammikuun kahdeksantena vietetään rokin kuninkaan 80-vuotissyntymäpäivää. Globaalissa juhlahumussa suomalaiset ovat asian ytimessä: Elviksen legendaarinen TCB Band saapuu Helsinkiin torstaina 22.1. 2015
Kuusikymmenluvulla managerinsa Eversti Parkerin raudanlujaa tahtoa noudattanut artisti oli tehnyt MGM-yhtiölle tasoltaan vaihtelevia elokuvia liukuhihnalta ja oli profiloitumassa pelkäksi elokuvatähdeksi, tai ainakin esiintyjäksi ilman elävää yleisöä. Hän oli ollut lähes koko kuusikymmenluvun poissa lavoilta ja kantoi huolta asemastaan muuttuvassa maailmassa, jossa joukko uuden ajan esiintyjiä Beatles etunenässään kilvoitteli maailman nuorison suosiosta. MGM-sopimuksen rauettua vuonna 1968 Elvis tarttui NBC-yhtiön tarjoukseen omasta televisioshowsta. Epävarman supertähden huoli oli turhaa. Myöhemmin´68 Comeback Specialiksi ristittyä ohjelmaa katsoi tuoreeltaan kokonaiset 42% amerikkalaisista ja mustassa nahkapuvussaan loistanut Elvis oli jälleen rock´n rollin kuningas. Shown menestyksen myötä Elvis alkoi järjestellä paluutaan myös liveyleisön eteen. Tämä tapahtuisi Las Vegasin upouudessa Las Vegas International -hotellissa kuukauden kiinnityksellä.
TCB Bandin perustaminen vuonna 1969 avasi uuden lehden Elviksen elämässä
Elviksen vaimo Priscilla Presley muistelee TCB Bandin kasaamisvaihetta: ”Hän antoi mennä täysillä ja oli paremmassa psyykkisessä ja fyysisessä kunnossa kuin aikoihin. Hän kokosi yhteen parhaat muusikot, ääni- ja valoteknikot, pukusuunnittelijat ja koreografit. Muusikoiden suhteen hän ei ottanut riskejä. Ensimmäinen puhelu lähti James Burtonille, joka soitti silloin kitaristina Ricky Nelsonin yhtyeessä – James voisi auttaa yhtyeen kasaamisessa. Ronny Tutt, John Wilkinson, Jerry Scheff, hän valitsi itse jokaisen soittajan valintakokeen jälkeen. Glen D. Hardin kieltäytyi aluksi, mutta astui koskettimien taakse alkuvuodesta 1970. Hän kiinnitti myös lempigospelyhtyeensä, Imperial Quartetin.”
Panostus maksoi itsensä takaisin. Show meni täysille saleille ja tuhansia ihmisiä käännytettiin ovilta. Internationalin johto tuli ”sekopäiseksi onnesta” lipputulojen johdosta. Elviksen esiintymistä ylistettiin kaikkialla. TCB Bandista oli muodostuva Elviksen legendaarisin ja pitkäikäisin kokoonpano, joka keikkaili aina kuninkaan kuolemaan saakka.
Nyt he ovat jälleen täällä, The Circus -klubissa Helsingissä torstaina 22.1. 2015. Miehet, jotka ovat soittaneet satoja keikkoja Elvis Presleyn rinnalla. James Burton, Ronnie Tutt ja Glen D. Hardin muodostavat TCB Bandin selkärangan. Laulajan suuriin ja kimalteleviin saappaisiin astuu Dennis Jale, joka vakuutti haastavassa roolissaan jo kokoonpanon edellisellä Suomen-keikalla tamikuussa 2013. Alkuperäisjäsen Terry Blackwood johtaa The Imperials -lauluyhtyettä samalla jakamattomalla arvovallallaan kuin aikoinaan Las Vegasissa.
Ennakkolipunmyynti käynnistyy perjantaina 3.10. klo 9.00 kaikissa Lippupalvelun lippukaupoissa, puhelinpalvelussa ja verkkokaupassa. Liput maksavat alkaen 44,50 euroa. Tilaisuuteen on 18 vuoden ikäraja ja ovet avataan klo 20.00. Konsertin sisällöstä ja oheistarjonnasta tiedotetaan interaktiivisesti osoitteessa facebook.com/elvissuomi
thecircus.fi
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.










































































