Jukka Perko & Jukka Linkola: The Snow Queen -Duokonsertti
Säveltäjä Jukka Linkola 60v
Malmin taiteilijaprofessori juhlii ystäviensä kanssa konserttien merkeissä. Luvassa on koskettavaa ja kaunista musiikkia, iskevää rytmi-ilottelua ja hersyvää huumoria. Linkolan tuotantoa esitetään konserttisarjassa neljältä eri vuosikymmeneltä.
Kappaleita voi toivoa lähettämällä viestin: malmitalo.info@hel.fi
Jukka Perko & Jukka Linkola
"The Snow Queen" -duokonsertti
"Perkon kanssa on aina hyvä soittaa, saksofoni soi herkkäviritteisesti ja kuuntelevan avarasti. Mutta kun hulvattoman improvisointipuolen korkki aukeaa, kuulijan on vaikea pysyä nahoissaan”, toteaa Jukka Linkola.
Jukka Perko on esiintynyt aiemmin Linkolan Tentet-yhtyeessä. Suomi-jazzin taituri-Jukkien yhteistyö ulottuu 90-luvun alkupuolelle. Linkola on myös tehnyt sovituksia Perkon suositulle Kaananmaa-virsilevylle. Viimeinen yhteistyö oli laajamuotoinen orkesteri- ja kuoromessu Deus Protector Noster. Malmin talvi-illassa kuulemme taattua Linkolaa. Sielukas ja svengaava ilta saksofonin ja flyygelin ääressä ei jätä ketään kylmäksi.
Kesto 70 min.
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.










































































