Erja Lyytinen - Queen Of The Slide Guitar
Erja Lyytinen - Queen Of The Slide Guitar
The Queen Of The Slide Guitar. Näillä sanoin brittiläinen Classic Rock lehti on ylistänyt suomalaisen bluesrock- ja slidekitaristi Erja Lyytisen virtuoosimaisia taitoja. Mittavaa ja menestyksekästä kansainvälistä uraa tekevä energiapakkaus on viime vuoden aikana kiertänyt The Sky is Crying levyn tiimoilta suurilla festivaaleilla Keski-Euroopassa ja Kanadassa. Takana on kiertueita Euroopan ja Englannin arvostetuimmilla klubeilla.
The Sky Is Crying levyllä Erja tulkitsi suuren esikuvansa, slidekitaran kuninkaan Elmore Jamesin musiikkia, ja sai sitä kautta uutta syvyyttä tulkintaansa ja soittoonsa. Inspiroituneena Lyytinen on säveltänyt uutta materiaalia, josta osaa kuullaan jo tällä kiertueella. Erjan omin sanoin "muiden artistien musiikkia tulkitsemisesta saa ihan uudenlaista kulmaa omaan tekemiseen ja koen että olen päässyt lähemmäksi bluesin sisintä; sitä niin vaikeasti tavoitettavaa ja henkistä, jopa mystistä, tilaa".
"... suomalaisen bluesin kiistaton kuningatar" - Helsingin Sanomat
"... Erja has seemingly achieved the impossible by both sounding like Elmore as he played in the 1950s whilst adding her unique flair and 21st century vista" - Blues Matters!
"... wild slide guitar heaven" - Blues In The Northwest
"... one of the best slide players" - Classic Rock
Kesto n. 90 min, sisältää väliajan
Tuotanto Bluesland Productions Oy
http://www.bluesland.fi
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.








































































