Keinulauta *ensi-Ilta
Parvela - Erjossaari:
KEINULAUTA
Suomenlinnan kesäteatterissa tänä kesänä myös koko perheen seikkailu! Ei suositella alle 4-vuotiaille.
Jokaisessa lapsessa asuu pieni yksinäinen karhu. Keinulaudan toinen pää on tyhjä. Toisessa päässä istuu Pii odottamassa keinukaveria, turhaan. Pii kirjoittaa muistikirjaansa: ”Keinuminen ei onnistu, jos toisessa päässä ei istu ketään.” Kun suuri kuusi rysähtää keinulaudalle, pikkukarhu Pii sinkoutuu avaruuteen ja seikkailu alkaa!
Kuun sirppiin tarrautunut Pii kuulee, että kuu ja aurinko keinuvat aina yhdessä. Seikkailunsa aikana Pii kohtaa monenlaisia olentoja ja huomaa, että elämässäkin kaikki menee ylös ja alas. On ikäviä asioita ja on mukavia asioita. Välillä tuntuu turvalliselta ja välillä pelottaa.
Keinulaudan maailma ja henkilögalleria mahdollistaa visuaaliseen ilotulitukseen, jossa kaikki raketit säihkyvät monivärisinä. Kirjailija Timo Parvelan tarina vapautetaan sivujen vankilasta ja räjäytetään seikkailuksi. Teatteri on enemmän, ei vähemmän. Timo Parvelan Keinulauta on palkittu Finlandia Juniorilla vuonna 2006.
Timo Parvelan samannimisestä kirjasta dramatisoinut Nina Erjossaari
Ohjaus Jonna Wikström
Lavastus esityksestä Valheita ja viettelyksiä Janne Siltavuori
Pukusuunnittelu Paula Koivunen
Äänisuunnittelu ja musiikin sovitus ja sävellys Markus Bonsdorff
Valosuunnittelu Luca Sirviö
Koreografiat Soile Ojala
Ohjaajan assistentti Tytti Junna
Valokuvat Antti Hintsa
Graafinen suunnittelija Ville Salmisalo
Näyttämöllä Ilona Alapulli, Veera Anttila, Rebekka Holi , Annamaria Kaatonen, Nanu Knuutinen, Nelma Lampi, Jutta Majava, Emma Myllynen, Sara Pohjonen, Kajsa Rajamäki, Jella Rautiainen , Arthur Rinne, Venla Ruusuvaara, Nana Saijets, Johanna Tujula ja Nella Valkonen
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.







































































