Stockmann Yard
Herkullinen komedia Pohjoismaiden suurimmasta tavaratalosta!
Helsingin tavaratalon ehkä vähiten tunnettu mutta varmasti mielettömin osasto on legendaarinen Stockmann Yard. Etsiväosasto, joka tietää, mitä Suomen ainoassa luksustavaratalossa todella tapahtuu. Kuuluisan kellon alla on nimittäin tehty paljon muutakin kuin tavattu, ja neljännen kerroksen kala-altaassa uitettu muutakin kuin karppeja.
Aito ja oikea Stockmann Yardin etsivä Antto Terras on käsikirjoittanut herkullisen tositapahtumiin perustuvan komedian mehukkaimmista paljastuksista vuosien varrelta. Kuka teki mitä, missä ja milloin… ja kenen kanssa? Tämän tavaratalon ovista ovat kulkeneet lukuisat huorin-ja väärintekijät, ja kuten asiaan kuuluu, nämä rikollisetkin ovat laadukkaampia ja erikoisempia kuin muualla.
Luvassa on vinksahtaneita muistelmia aidoista tapauksista, sirkustunnelmaa, romantiikkaa ja eläimellisiä hahmoja. Turussa kesällä 2015 ensi-iltansa saanut Stockmann Yard on kuin tavaratalo itse - tilannekomedia, jossa on farssin piirteitä, oopperan mahtipontisuutta sekä baletin siroutta!
Ohjaus: Liisa Mustonen
Dramatisointi: Virpi Haatainen
Käsikirjoitus: Antto Terras
Pukusuunnittelu: Anniina Kuula
Maskeeraus: Minna Pilvinen
Rooleissa: Teemu Aromaa, Kalle Lamberg, Elina Hietala ja Jussi Jätinvuori
Tuotanto: Linnateatteri
Esityksen kesto noin 2 tuntia sisältäen väliajan.
HUOM! Pyörätuolipaikkojen varaus suoraan Aleksanterin teatterista, puh. 09-676 980.
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.







































































