Kallo Collective: Houkutus & Only Bones
KAHDEN ESITYKSEN YHTEISILTA
KALLO COLLECTIVE ESITTÄÄ:
HOUKUTUS
Sirkustaiteilija Sampo Kurpan sooloteos Houkutus käsittelee addiktiota komiikan kautta. Kuinka himo ei anna periksi ja miten ylivoimaiselta sen voittaminen voi tuntua. Kun persous antaa meille luvan huijata itseämme hetkellisen nautinnon vuoksi. Sanaton esitys yhdistelee fyysistä teatteria ja sirkusta.
”Vaihtelevat ilmaisumuodot ja toisteinen gestiikka rakentavat esityksen yllätyksellisen ja loppua kohden kiihtyvän rytmin. Pienimuotoisuudessaan esitys saa hymyilemään.” – Turun Sanomat / Annina Karhu 26.3.2010.
ONLY BONES
Only Bones on klovneriamestari Thomas Moncktonin esityskonsepti, joka koostuu kolmesta eri klovneriasoolosta. Nyt nähtävä ensimmäinen soolo pitää sisällään kehollista manipulaatiota, tanssia, sirkusta ja klovneriaa. Minimalistista suuntaa hakeva teos on absurdi komedia yhden hehkulampun alla.
”...Only Bones –sooloteos tarjoaa hämmentävän säntillistä mimiikkaa ja helposti lähestyttävää kehollista komediaa.” – Lapin Kansa / Tenka Issakainen 22.12.2015.
Kesto 110 min. (sis. väliaika 20 min.)
Lisätietoja esityksistä löytyy osoitteesta http://www.cirko.fi
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.








































































