Suomi 100 Kekoni 10
Petri Kekoni Company pienoisfestivaali keväällä 2017
Petri Kekoni Company viettää 10-vuotisjuhlaa Suvilahdessa. 2017 on myös koreografi Petri Kekonin 20. taiteilijajuhlavuosi. Tapahtumassa herätämme uuteen eloon kiitetyt teokset Teon Teesejä (2011) ja Vierasperäisiä Muunnelmia (2009).
Kekoni ei seuraa teoksissaan nykytanssin genren kussakin ajassa kulkevia ”kuumia” teosasetteluja. Omaperäinen, yhtaikaa muotorikas ja primitiivinen liikekieli yhdistettynä vahvaan visuaalisuuteen ovat tehneet hänestä tärkeän nimen suomalaisessa nykytanssissa.
Festivaali järjestetään yhteistyössä Mad Housen ja Cirkon kanssa.
Teon teesejä tutkii, kuinka liikkeestä kasvaa teko. "Teon liike" merkitsee koreografi Petri Kekonille paluuta liikkeen konkreettisiin lähteisiin: kehon rakenteisiin ja mittasuhteisiin, painoon, työntämiseen, viskaamiseen, vetämiseen, päästämiseen. Konkreettinen lähde ei saa kuitenkaan kahlita liikettä liikaa, sen on hyvin pian löydettävä oma abstrakti kehityssuunta. Merkityksellisen liikkeen metsästys johti kirjallisiin teeseihin, eräänlaiseen Kekoni-metodiin.
Ensi-ilta 1.4. klo 19.00
4.4. klo 19.00
5.4. klo19:00
7.4. klo 19.00
9.4. klo 15.00
Liput
Avoin työpaja 7.4. klo 12-17
Vierasperäisiä muunnelmia tutkii, mitä vieraus ja tuttuus tarkoittavat. Suurin osa ihmisen luomista rajoista on keinotekoisia. Ihmiset ovat luoneet myös luontevia rajoja, jotka ovat välttämättömiä asioiden ja ilmiöiden käsittelemiseen. Ihminen tuntee useimmiten tarvetta kuulua johonkin rajattuun joukkoon; tässäkin teoksessa muodostuu joukkoja, jotka käyvät dialogia liikkeen keinoin.
Ensi-ilta 19.4. klo 19:00
20.4. klo 19.00
21.4. klo 19.00
22.4. klo 19.00
23.4. klo 15.00
Liput
Avoin työpaja 22.4. klo 12–17
http://www.kekonico.fi/
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.






































































