Kontula Urban Film Festival
Kontula Urban Film Festivalin ohjelmistossa on tuore dokumentti Sky?´is the limit (2017), joka kertoo kansainvälisestä muraali-ilmiöstä sekä juuri ensi-iltansa saanut Abkhazia-dokumentti, joka kuvaa elämäntapaskeittaajien seikkailua itsenäisyyssodan runtelemaan neuvostoaikaiseen lomaparatiisiin. Festivaalilla nähdään myös mm. Pohjoismaiden parhaaksi elokuvaksi ehdolla oleva Kontulassa kuvattu Tyttö nimeltä Varpu ja palkittu ja kehuttu Seinää päin -elokuva sekä Antti Heikki Pesosen ja Juho Kuosmasen lyhytelokuvat Korsoteoria ja Kaupunkilaisia.
“Urbaanille, kaupungistumisesta, lähiöelämästä ja kaupunkikulttuurista kertoviin elokuviin erikoistuneelle festivaalille on tilausta”, sanoo Kontula Urban Film Festivalin ja myös elektronisen musiikin festivaali Kontula Electronicin yksi järjestäjistä Pertti Ylikojola.
Ohjelmistossa oleva muraalidokumentti Sky´s´is the limit sekä skeittidokumentti Abhkhazia käsittelevät omalla tavallaan ennennäkemättömiä, kiehtovia ja vähän pelottaviakin asioita. Viihtyvyys ja kysymys siitä kenelle kuuluu kaupunkitila puhuttavat ihmisiä juuri nyt myös Kontulassa, kertoo Ylikojola.
Festivaalivieraiden kanssa elokuvista keskustelemaan saapuvat mm. Cannes-voittaja ohjaaja Juho Kuosmanen (Kaupunkilaisia) sekä ohjaajat Antti Heikki Pesonen (Korsoteoria ja Päin seinää) sekä Vantte Lindevall (Abkhazia). Kontula Urban Film Festival esittelee myös nuoren elokuvasukupolven elokuvia, joita valmistetaan lokakuussa elokuvayhteisö Kelaamon järjestämässä työpajassa Kontulassa. Lyhytelokuvien aiheena on Mun Kontula ja niissä etsitään kameran eteen lähiöelämän ylpeyden aiheita.
Kontula Urban Film Festival -tapahtuma on ilmainen ja se järjestetään Kontulan Luupissa (Ostostie 4) 28.10. klo 13-23.
Esitettävät elokuvat:
ABKHAZIA (2017) Vieraina ohjaaja Vantte Lindevall. Abkhazia on dokumenttielokuva elämäntapaskeittaajien seikkailusta itsenäisyyssodan runtelemaan neuvostoaikaiseen lomaparatiisiin, heidän omien tapojensa kyseenalaistamisesta, muiden huomioon ottamisesta ja intohimosta dokumentoida skeittausta.
SKY'S THE LIMIT (2017) Vieraana Jorgos Fanaris.
Vieraana Jorgos Fanaris. Sky´s´ the limit on dokumentti kansainvälisestä muraali-imiöstä. Isot seinämaalaukset täyttivät tänä kesänä Suomen Kemistä Kontulaan.
KAUPUNKILAISIA (2008) Vieraina ohjaaja Juho Kuosmanen ja näyttelijä Omar Abdi. Kaupunkilaisia kertoo pätkätyöläisistä Yasinista (OmarAbdi) ja Markosta (Jarkko Laht) ja juoni kietoutuu auton oston ympärille.
TYTTÖ NIMELTÄ VARPU (2016) Tyttö nimeltä Varpu kertoo 12-vuotiaasta Varpusta (Linnea Skog), joka on jo matkalla kohti aikuisuutta, ja äidistä (Paula Vesala), joka ei halua kasvaa isoksi. Kuvauspaikkoina Kontulan maisemia
KORSOTEORIA (2012) Vieraana.ohjaaja Antti Heikki Pesosen. Korsoteoria kertoo Ellistä (Armi Toivanen), varastotyöläisestä, joka ei ole koskaan matkustanut Suomen ulkopuolelle.
PÄIN SEINÄÄ ( 2014) Vieraana ohjaaja Antti Heikki Pesonen. Päin seinää on elokuva sukupolvien yli ulottuvista ohareista ja yrityksistä hyvittää ne. Pääosissa on mm. Armi Toivanen, Eero Ritola ja Mimosa Willamo.
Aikataulu:
13.00 Tervetuloa ensimäisen elokuvan esittely
13.10 Sky´s´ The Limit -dokumentti (60 min)
14.10 Keskustelu. Paikalla UPEA17-festivaalin pääkuraattori Jorgos Fanaris
15.00 Abkhazia -dokumentti. Esittely elokuva (51 min)
16.00 Keskustelu. Paikalla ohjaaja Vantte Lindevall.
16.45 Kaupunkilaisia -fiktioelokuva Esittely elokuva
(28 min)
17.15 Keskustelu. Paikalla ohjaaja Juho Kuosmanen ja näyttelijä Omar Abdi.
17.45 KUFF -workshopin elokuva/elokuvat keskustelu ( 30-45 min)
TAUKO
18.30 Tyttö nimeltä Varpu -fiktioelokuva. Esittely elokuva (100 min)
19.55 Keskustelu.
20.15 Korsoteoria -fiktioelokuva. Esittely elokuva ( 30 min)
20.45 Keskustelu. Paikalla ohjaaja Antti Heikki Pesonen.
21.00 Päin seinää -fiktioelokuva. Esittely elokuva ( 94 min)
22.35 Keskustelu. Paikalla ohjaaja Antti Heikki Pesonen.
22.55. Palaute. Kiitos ja näkemiin ensi vuoteen
https://is.gd/8S9UiL
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Kaupunkilaisten ideoihin jaetaan jälleen 10 miljoonaa euroa |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |





























































