Ankallisgallerian taideaarteet Ateneumissa
Kansallisgalleriaan kuuluvalla Ateneumin taidemuseolla on kunnia saada esittää Ankallisgallerian taideaarteita ensimmäistä kertaa Ankkalinnan ulkopuolella. Ankallistaiteen helmiä nähdään Ateneumin teosten rinnalla Suomen taiteen tarina -näyttelyssä 3.10.2017–25.2.2018. Ankallisgalleria on lainannut teokset Ateneumiin Suomen 100-vuotisjuhlallisuuksien kunniaksi.
”Suomen taiteen klassikot elävät ja vaikuttavat kuvallisessa kulttuurissamme joka ikinen päivä. Mieleenpainuvat taideteokset Mona Lisasta tai vaikkapa Taistelevista metsoista alkaen ovat aina inspiroineet muita taiteilijoita ja muuntuneet uusiksi tulkinnoiksi. Ankallisgallerian teokset ovat tästä riemastuttava esimerkki”, sanoo museonjohtaja Susanna Pettersson.
”Aku Ankka on ilmestynyt Suomessa vuodesta 1951 ja siinä ajassa lehti on ehtinyt uida syvälle suomalaiseen kulttuuriin. Aikaisemmin olemme keskittyneet leikkimiseen kielellä: nyt on ollut hauska päästä leikkimään kaikille suomalaisille tutulla kansallisella kuvastolla”, kertoo Aku Ankan päätoimittaja Aki Hyyppä.
Ankallisgalleria on Ankkalinnan johtava taidemuseo ja ankkalinnalaisen taiteen kehto ja koti. Ateneumin vierailunäyttelyyn on koottu edustava otos teoksia Ankkalinnan taiteen kultakaudelta, jolloin kaupungin ankallisidentiteettiä rakennettiin taiteen keinoin. Usein aiheet kuvaavat koskettavalla tavalla Ankkojen suhdetta toisiinsa ja ympäröivään luontoon. Taiteentuntijoiden keskuudessa ihastusta on kautta aikojen herättänyt ankkalinnalaisen ja suomalaisen taiteen suhde.
Ankallisgallerian taiteilijoita ovat Alpertti Aatelviltti, Altti Fasaani, Akseli Kala-Kallela, Arvi Liljaluntti, Eino Maininkinen, Huuko Simpura sekä Nantti Vonrikti. Kuuluisimpiin teoksiin kuuluvat muun muassa Ankanpoika ja varis, Elämäntaiteilija Hannu Hanhi, Iltaa ja köyhyyttä kohti, Leikkiviä ankanpoikia rannalla sekä Taistelevat Ankat. Yhteensä esille saadaan 12 teosta.
Apuna Ankallisgallerian teosten toteuttamisessa ovat olleet Aku Ankan suomalaiset ja kansainväliset piirtäjät Daan Jippes, Kari Korhonen, Kati Kovács, Don Rosa ja Ulrich Schröder. Suomen taiteen tarina -näyttelyn arkistosalissa voi tutustua piirtäjien alkuperäisiin luonnoksiin Ankallisgallerian teoksista. Lisäksi Ateneumin sisäpihalla voi istahtaa Aku Ankan autoon koko näyttelyn ajan.
Lue Ankallisgallerian yhden taidemaalarin taiteilija Kari Korhosen haastettelu
Ankallisgallerian yhteydessä järjestetään opastuksia ja työpajoja, joista kerrotaan myöhemmin. Tapahtumaviikonloppuna 20.–21.1.2018 on luvassa koko perheelle sopivaa ohjelmaa.
Kuva: Akseli Kala-Kallela: Ankanpoika ja varis. Ankallisgalleria. Kuva: Ankallisgalleria

Ankallistaiteilija Kari Korhonen tarkastelee teosta Taistelevat Ankat.
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Kaupunkilaisten ideoihin jaetaan jälleen 10 miljoonaa euroa |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |



























































