Opiskelijoiden itsenäisyyspäivän soihtukulkue

Pääkaupunkiseudun opiskelijat juhlivat Suomen itsenäisyyttä opiskelijoiden itsenäisyyspäivän soihtukulkueessa 6.12.2019.
Pääkaupunkiseudun ylioppilas- ja opiskelijakunnat juhlivat itsenäisyyspäivää viimevuotiseen tapaan yhdessä. Tänä vuonna opiskelijat liittyvät kulkueeseen opiskelijoiden kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin puolesta. Tapahtuman järjestävät pääkaupunkiseudun ylioppilaskunnat HYY, AYY, TaiYo, SHS ja Kadettitoverikunta sekä opiskelijakunnat METKA ja Helga.
Kulkue on täynnä iloista juhlatunnelmaa ja valoa yhteisöllisen ja eteenpäin katsovan opiskelijaliikkeen hengessä. Aseta päähäsi ylioppilaslakki ja säänmukaiset ulkovaatteet. Suosittelemme lipunkantajille ja airuille tummaa vaatetusta, mutta kaikille muille pukeutumisohje on ”tule sellaisena kuin olet”!
Juhlallisuudet alkavat seppeleiden laskulla Hietaniemen hautausmaalla Sankariristillä klo 16.
Juhlakulkue lähtee liikkeelle Hietaniemen hautausmaan kappelilta noin klo 17 ja kulkee reittiä Hietaniemenkatu – Arkadiankatu – Pohjoisesplanadi – Presidentinlinna – Mariankatu – Aleksanterinkatu – Senaatintori. Tasavallan presidentti tervehtii kulkuetta linnan parvekkeelta.
Senaatintorilla vietämme kansalaisjuhlaa noin kello 17:55–18:15. Ohjelmassa on muun muassa kuorolaulua sekä pormestari Jan Vapaavuoren sekä ylioppilas- ja opiskelijakuntien edustajien puheet.
Ensimmäinen ylioppilaiden soihtukulkue järjestettiin vuonna 1951. Myös tuolloin tilaisuus alkoi seppeleenlaskulla sankarihaudoille, minkä jälkeen 2000 ylioppilasta marssi Senaatintorille kuulemaan juhlapuheita ja kuoroja.
Tilaisuus on kaikille avoin ja voit liittyä kulkueen perään, vaikket kuuluisikaan mihinkään opiskelijajärjestöön. Lämpimästi tervetuloa!
Kaikki tapahtumaan osallistuvat opiskelijajärjestöt ilmoittautuvat tapahtumaan samalla lomakkeella täällä: https://www.lyyti.in/kulkue2019
https://itsenaisyyspaiva.ayy.fi/
https://www.facebook.com/events/2628676560522423/
Reittiopas opastaa sinut perille. Syötä vain oma lähtöosoitteesi kenttään.