Kellohallin lahjamarkkinat Teurastamolla
Tule tekemään parhaat joululahjaostokset ja nauttimaan Teurastamon alueen ainutlaatuisesta tunnelmasta. Ostosten lomassa voit nauttia ruoka- ja juomatuotteita, joita teille tarjoaa Teurastamon yrittäjät!
Tänä vuonna markkinoilla on mukana 50 myyjää ja pienyrittäjää.
Koruja on markkinoilla monenlaisia sekä monista materiaaleista. Annika Cumlanderin viehättävät humoristiset hopeakorut sopivat arkeen ja juhlaan. LIIA on suomalainen, raikas korubrändi. LIIAn korut suunnittelee ja valmistaa kultaseppäartesaani Laura Ikonen.
Vuonue ja viipsinpuu on yritys, joka kasvattaa maatiaiskanoja- ja lampaita ja korut valmistuvat kanojen ylimääräisistä sulista. Kaikki tuotanto tapahtuu eläimiä ja luontoa kunnioittaen.
AnJo Allee Hats suunnittelee ja valmistaa hattuja ja päähineitä iloiseen 20-luvun tyyliin. Aapiste on sulkavalaisen tekstiilisuunnittelija Riikka Kaartilanmäen tuotemerkki. Materiaalina tekstiilituotteissa on pääasiassa pellava. Kankaat painetaan käsin perinteisellä silkkipainotekniikalla, myrkyttömillä, vesiohenteisilla väreillä.
Japanilaisia furosikitekstiilejä myy Käärö. Sahrasshop tuo markkinoille kauniita ja monenvärisiä Hamam-pyyhkeitä, käsipyyhkeitä ja villahuiveja, jotka ovat mitä mainioimpia ja tarpeellisia lahjoja. Tarjolla on lisäksi printtituotteita, koruja, vaatteita ja monenlaisia käyttöastioita.
Markkinoilla myydään myös ruokatuotteita, mm. Nord-T:n kotimaista teetä, Feri´s Sausagesin unkarilaistyyppisiä raakamakkaroita, Rusthollarin hunajaa sekä Omenasiepparin eettistä omenamehua.
Markkinoiden yhteydessä järjestetään työpaja lapsille ja lapsiperheille.
Teurastamon alueella voit ostosten lomassa nauttia pientä syötävää ja juotavaa. Jädelino myy artisaanijäätelöä jouluisilla mauilla, Päiväkahvibaarista saat laatukahvit hyvän palvelun kera ja Kellohallista voit ostaa pientä naposteltavaa sekä juomaa.
Teurastamon Portti, Kahvila Moko, Tukkutorin Kala sekä Kirja&Verstas ovat myös avoinna tapahtuman aikana.
Ajankohta:
22.-23.12.2018
klo 10-16
Mukana olevat yrittäjät:
Aapiste, Aarni, AnJo Allee, Anna Schroderus, ASMI, Butoni, Cafe Pequeno, cAPS LOCK HELSINKI, Designtuokio, Dock Helsinki, Ecoil, Elma B, Feri´s Sausages, Gina Bulgamin, Heijadesign, Huoku, Ilo-korut, INTOA design, Kauneve, Katjan Kahvisäkkituotteet, Kehvola Design, Kooky Gems, Kultaseppä/guldsmed Annika Cumlander, Käärö, LIIA Jewellery, MALANKA Design, Mariel Design, Mine Güngör, Mithu, Mooncake, MOSH Jewelry, Mähöne, Namu Jewellery, NanQ, NORD-T, Nähdään Kellon alla – Vi ses under Klockan, Omenasieppari, OTUS ateljee, Paja, PIRET KÄNDLER / Sumeporcelain, Pitsin Uusi Elämä, Punainen Ruukku, Rubylea, Rusthollarin hunaja, Sahrasshop, Tanja Kallio Design, TARTTUVAdesign, Teehaus Helsinki / Casa Fatto, Tupamaalarit, VILMURI by Vilma Wallinmaa, Vuonue ja viipsinpuu, YCM
https://teurastamo.com/
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Kaupunkilaisten ideoihin jaetaan jälleen 10 miljoonaa euroa |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |



























































