Rikki - kun mieli särkyy
Rikki – kun mieli särkyy -näyttely Helsingin kaupunginmuseon 4. kerroksessa syyskuun loppuun saakka.
lähestyy mielenterveyden hajoamista kokijan näkökulmasta. Esillä on Nikkilän psykiatrisen sairaalan (1914–1999) potilaiden tekemiä piirroksia, maalauksia ja käsitöitä Helsingin kaupunginmuseon kokoelmista. Teokset kertovat inhimillisyydestä diagnoosien takana.
Sata vuotta sitten ratkaisu mielen pahoinvointiin saattoi olla sulkeminen mielisairaalaan – tänään se on terapia, lääkkeet ja avohoito. Helsingin kaupunginmuseon Rikki – kun mieli särkyy -näyttely tarkastelee mielen sairauksia Nikkilän psykiatrisen sairaalan potilaiden näkökulmasta. Näyttely paneutuu mielenterveysongelmiin yksilöllisenä ja yhteiskunnallisena ilmiönä ja avaa kävijälle näkökulmia siihen, miltä hulluus tuntuu.
Näyttelyssä tutustutaan Nikkilän sairaalan potilastöihin, sairaalan jokapäiväiseen elämään esinekokoelman kautta sekä mielenterveyden eri puoliin tilastotiedon ja kokemusten avulla. Diagnoosipyörää pyöräyttämällä voi pohtia, miten tulkinnanvarainen hulluuden ja terveyden välinen raja on ja miten se on vaihdellut eri aikoina. Erilaisia kokemuksia mielenterveyden järkkymisestä kuvaavat sarjakuvataiteilija Viivi Rintasen tekemät ihmishahmot. Näyttelyn Hulluus-ääniteoksen on tehnyt Taiteen Sulattamo yhdessä mielenterveystoipujien kanssa. Näyttelyn on suunnittelut Alina Pajula ja näyttelyn tuottajana on toiminut Helsingin kaupunginmuseon tutkija Pirkko Madetoja.
Näyttelyn lähtökohtana ja inspiraationa toimii Nikkilän mielisairaalamuseon kokoelma. Helsingin kaupungin omistama Nikkilän sairaala (1914–1999) Sipoossa oli Suomen suurin mielisairaala.
Rikki – kun mieli särkyy
22.4.2022–25.9.2022
Helsingin kaupunginmuseo, 4. kerros
Avoinna:
Ma–Pe 11–19
La–Su 11–17
(juhannuksena 24.-25.6. suljettu)
Lisätiedot ja näyttelyn teematapahtumat
https://www.helsinginkaupunginmuseo.fi/nayttelyt/rikki-kun-mieli-sarkyy/
Pääkaupunkiseutu on täynnä upeita vapaa-ajan kohteita ja tapahtumatarjontaa riittää vuoden ympäri.
Reittiopas opastaa sinut perille. Syötä vain oma lähtöosoitteesi kenttään.
|
![]() |
Kansallismuseossa voi jopa yöpyä ennen mittavaa remonttia |
![]() |
Aki Kaurismäen uutuuselokuva esitetään Kallion kirkossa |
![]() |
Suuret purjelaivat saapuvat Kauppatorille - ovet avoinna yleisölle |
Tähtitaivasta pääsee ihailemaan Kaivarin pimenevissä illoissa |
Päivä maalla -tapahtuma tutustuttaa maaseudun eläimiin |
![]() |
Tulevaisuuden taide hyödyntää tekoälyä luovasti ja leikitellen |
![]() |
Stand-up piristää harmaata arkea - Katso keikkatarjontaa |
![]() |
Haloo Helsinki! teki historiaa Tavastialla |
![]() |
Ikoninen sisustusliike Day sulki ovensa Bulevardilla |
Saaristossa vietetään kesäisiä retkipäiviä meren äärellä |
![]() |
Vesipuistoissa polskitaan ja nautitaan - lämpimissä vesissä |
Ulkoilmaelokuvista nautitaan elokuussa pääkaupunkiseudulla |
![]() |
Vartiosaaressa pääsee maistamaan tuoreita vohveleita ja moikkaamaan lampaita |
Kesälauantaisin kirppistellään ikonisella Käpylän Kiskalla |
![]() |
Kaupunginosat täyttyvät kesällä kyläjuhlista ja minifestareista |
Alkukesän suosikkikohde on Helsingin puistojen helmi |
![]() |
Maauimaloissa polskitaan kesä +27 asteisessa vedessä |
Merimelojien majalla tanssitaan ja harjoitellaan askelia lämpimien kesäiltojen kajossa |
![]() |
Kiasman ilmaisperjantaina kannattaa piipahtaa katsomassa nykytaiteen uusimmat tuulet |
Mistä löytyy seudun maukkaimmat burgerit? Nämä kannattaa testata |
Freestyle-futiksen taitaja Minna näyttää miten pallo kesytetään |
![]() |
Tämä olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |