Flow Festival 2024

Flow Festivalia vietetään Helsingin Suvilahdessa 9.–11. elokuuta 2024.
Katso aikataulut / See timetables
Tänä vuonna festivaalia tähdittää brittipopyhtye Pulp, joka tunnetaan mm. ikonisista kappaleistaan Disco 2000 ja Common People. Punkkia ja jazzia yhdistävän energisen ja taidokkaan The Smilen takana on Radioheadin Thom Yorke ja Jonny Greenwood. Brittiläinen elektronisen musiikin huippunimi Fred Again.. esiintyi edellisen kerran Flowssa vuonna 2022 ja sulatti täyteen ahdetun Red Arenan yleisön. Huumaa on siis odotettavissa myös tänä vuonna.
PJ Harvey edustaa myös pitkän linjan vaihtoehtomusiikin kestotähteyttä. Moneen kertaan palkittu artisti maalailee musiikissaan sävyjä rockista, folkista ja avantgardesta.
Perhesunnuntaina festivaalilipun ostaneet voivat tuoda 0–12-vuotiaat lapset mukanaan festivaalialueelle klo 13–17 välillä. Ohjelmassa mm. lapsille suunnattuja musiikki- ja tanssiesityksiä, DJ-settejä, työpajoja, pelejä ja perhedisko. Katso ohjelma
Kuten konseptiin kuuluu, esittelee Flow jälleen estottomasti artisteja laajalta rintamalta. Mukana on varmasti niin suurelle yleisölle tuttuja kuin vasta nousunsa alussa olevia kykyjä, joista valtaosa yleisöstä ei vielä ole kuullutkaan.
Festivaali järjestetään nyt toiseksi viimeistä kertaa Suvilahdessa. Se sai vielä kaksi kesää lisäaikaa alueen rakennustöiden kaupungin rakennustöiden viivästyttyä. Flown on tarkoitus lähteä Suvilahdesta, sillä Helsingin kaupungin uusissa suunnittelemissa alueella ei enää järjestetä suurtapahtumia.
Aeimmin ilmoitettu Ron Trentin esiintyminen peruttiin festivaalin alla. Tilalla esiintyy Jimi Tenor & Jori Hulkkonen. Myös Amaarae peruuntui. Tilalle saatiin kuitenkin Ecco2k eli ruotsalainen Zak Arogundade.
Ruokatarjonta on tuttuun tyyliin kasvipainotteista ja runsasta. Mukana on taas yli 40 ravintolaa ja parikymmentä baaria. Ensi kertaa mukana on helsinkiläisille tutut Bites Burger ja liuskaravintola Skiffer. Michelin-luokan tarjontaa edustaa huippukokki Koozeen Shiwan yhdessä Oatlyn kanssa.
Flow avoinna yleisölle
Pe 9.8. 15–02
La 10.8. 14–02
Su 11.8. 13–00
Festivaalialueen kartta (klikkaa kuvasta isoksi)
Rannekkeenvaihtopisteet ja portit
Rannekkeenvaihtopisteet löytyvät Suvilahdesta sekä Rautatientorilla. Ranneketta ei voi noutaa toisen henkilön puolesta. Se kiinnitetään noudon yhteydessä suoraan ranteeseen. Pisteet avoinna:
Suvilahti:
to 8.8. klo 14–20
pe 9.8. klo 11–00
la 10.8. klo 12–00
su 11.8. klo 12–22
Rautatientori:
Ke-pe klo 10-20
Marski by Scandic, Mannerheimintie 10
To 8.8. klo 18-22, pe klo 12-18
Flown artistit
https://www.flowfestival.com/
Kuva: Konstantin Kondrukhov / Flow Festival
Lue myös:
Flow Festival vaikuttaa liikennejärjestelyihin Suvilahdessa ja Kalasatamassa 8.-10.8.
Neljä helsinkiläistä ravintolaa pani lapun luukulle. Yllättävät nyt Flow Festivalissa
Tapahtumapaikka / Venue
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
Vinkkaa tästä valitsemassasi kanavassa: