Hiihtoloma Helsingin seudulla
Talvilomaviikko Helsingin suomen- ja ruotsinkielisissä kouluissa (peruskoulut ja lukiot) on viikolla 8, ma-pe 19.2.- 23.2.2024. Hiihtolomaviikolla löytyy perinteisesti paljon tarjontaa lapsille ja nuorille sekä koko perheelle.
Talvilomalla ulkoilu on usein parasta tekemistä. Nuuksion Haltiassa voi retkeillä erämaisemissa ja paistaa herkullisia nuotiolettuja eräoppaan opastuksella. Talvilomaviikolla voi vierailla myös eläinten saarella Korkeasaaressa tutustumassa eri lajien talvipuuhiin.
Liikuntatekemistä on perinteisesti Kisahallissa, jossa järjestetään talvilomalla tuttua matalan kynnyksen liikuntaa alakouluikäisille EasySports-viikoilla. Tapiolan Esport Arenassa tarjolla on matalan kynnyksen liikuntaa koko perheelle.
Nuorisolle talvilomaohjelmaa löytyy nuorisotaloilta sekä muun muassa Suvilahden Tiivistämöllä. Myllypuron Liikuntamyllyssä järjestetään nuorille suunnattuja lajikokeiluita.
Pienimmille monipuolista taidetekemistä talvilomalla tarjoaa Annantalo Kampissa. Paloheinän talviriehassa pääsee tapaamaan muumeja ja suosikkisarja Ryhmä Haun hahmoja. Lue lisää
Luistelukenttiä ja pulkkamäkiä löytyy ympäri Helsingin seutua. Hiihtolomalla on usein tarjolla myös monenlaista pop-up -tapahtumaa, kuten latukahviloita meren jäällä ja muita talvisia tapahtumia. Espoonlahden jäähallissa jammaillaan tiistaina talviloman jäädiscossa.

Hiihtolatuja on Helsingin seudulla tarjolla paljon. Suurimmat löydät Oittaalta, Hakunilasta ja Paloheinästä. Tutustu
Mistä talviloma juontaa juurensa?
Kouvolalainen voimistelunopettaja Santeri Hirvonen ehdotti Kasvatus ja koulu -lehdessä vuonna 1926 koululaisille sisätiloissa työskentelyn vastapainoksi viikon mittaista hiihtolomaa. Hän kirjoitti, että keväthangilla hiihtäessään lapset saisivat raitista ilmaa ja kestävyyttä lopun lukuvuoden puurtamiselle.
1930-luvun alussa Lauri Pihkala ryhtyi ajamaan asiaa eteenpäin. Kouluhallitus hyväksyi idean ja vuonna 1933 hiihtoloma otettiin kouluissa käyttöön. Valtion liikuntahallintoa tutkineen dosentti Erkki Vasaran mukaan koulujen hiihtolomat olivat yksi näkyvimmistä ja merkittävimmistä liikuntapoliittisista käytännön toimista maailmansotien välisellä kaudella.
Jo 1920-luvulla Grankulla Samskolan johdossa oli herännyt ajatus keskitalven pidemmästä lomasta, jotta oppilaille tarjoutuisi tilaisuus hiihtourheilun laajamittaiselle harrastamiselle. Niinpä koulu järjesti vuonna 1927 ensimmäisen kerran viikon mittaisen ”urheiluloman” viikolla 8. Tämä käytäntö jatkui koulun omana erikoisuutena, kunnes hiihtoloma tuli pakolliseksi kaikissa Suomen peruskouluissa viisi vuotta myöhemmin.
Moni suuntaa hiihtolomalla pohjoisen laskettelukohteisiin, joissa hiihtokelejä varmuudella riittää. 
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Kaupunkilaisten ideoihin jaetaan jälleen 10 miljoonaa euroa |
![]() |
Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |


























































