The Music of Ennio Morricone

Hinta: 59,90 e
Ajankohdat:
Tämä tapahtuma on jo mennyt

Katso tulevia tapahtumia Stadissa.fi -etusivulta.

Tapahtumasta:
Ympäri maailmaa kiertänyt Le Muse -orkesteri saapuu maaliskuussa Suomeen The Music of Ennio Morricone -konserttinsa kanssa. Turussa, Hyvinkäällä, Tampereella, Helsingissä, Lahdessa ja Oulussa kuultavissa konserteissa kuullaan hieno valikoima kuuluisan säveltäjän rakastetuimpia kappaleita. Andrea Albertinin johtaman orkesterin erikoisvieraana laulaa tunnettu italialainen sopraano Susanna Rigaccia, joka lauloi soolo-osuuksia Ennio Morriconen konserteissa ja kiertueilla liki kahdenkymmenen vuoden ajan.

Suomessa päästään nauttimaan maailman tunnnetuimman elokuvamusiikin säveltäjän, Ennio Morriconen, musiikista kun italialainen Le Muse -orkesteri tuo The Music of Ennio Moricone -konserttinsa kuuteen suomalaiskaupunkiin. Konsertissa kuullaan Ennio Morriconen tunnetuimpia kappaleita aina 1960-luvulta nykypäivään. Tuoreimpana mukana on Morriconen Quentin Tarantinon The Hateful Eight -elokuvaan säveltämä musiikki, josta Morricone palkittiin Oscarilla vuonna 2016. Konserttielämystä tukee jokaisen kappaleen aikana näytettävät valokuvat ja pätkät elokuvista sekä kapellimestari Andrea Albertinin kertomat anekdootit ja tarinat.

Le Muse on kapellimestari Andrea Albertinin perustama instrumentaaliorkesteri, joka koostuu Pohjois-Italian musiikkiakatemiassa opiskelleista lahjakkaista muusikoista. Ympäri maailmaa esiintyneen orkesterin klassisen koulutuksen saaneet soittajat tavoittavat hienosti Ennio Morriconen musiikin syvimmät sävyt. Le Musen vokalistina laulaa Angelica Depaoli. Suomen konserteissa vierailevana solistina on myös ruotsalaissyntyinen italialassopraano Susanna Rigaccia, joka lauloi soolo-osuuksia Ennio Morriconen konserteissa ja kiertueilla liki kahdenkymmenen vuoden ajan.

Italialaista Ennio Morriconea pidetään yhtenä elokuvahistorian tunnetuimmista ja vaikutusvaltaisimmista säveltäjistä. Hänen ainutlaatuisen monipuolinen, pitkä ja laadukas säveltäjäuransa ulottui italowesterneistä isoihin Hollywood-tuotantoihin ja sisälsi myös muuta kuin elokuvamusiikkia.

1960-luvulla uransa aloittaneen säveltäjämestarin elokuvamusiikkia kuullaan mm. Sergio Leonen Dollaritrilogissa (Kourallinen dollareita, Vain muutaman dollarin tähden ja Hyvät, pahat ja rumat) ja Once Upon a Time -trilogiassa (Huuliharppukostaja, Maahan, senkin hölmö! ja Suuri gangsterisota), Giuseppe Tornatoren Cinema Paradisossa, John Boormanin Manaaja II:ssa, John Carpenterin The Thing -elokuvassa ja Quentin Tarantinon The Hateful Eight -elokuvassa.

Vuonna 2007 Ennio Morricone sai elämäntyö-Oscarin ja vuonna 2016 hänet palkittiin Oscarilla Tarantinon The Hateful Eight -elokuvaan säveltämästään musiikista. Lisäksi Morricone on palkittu mm. kolmella Grammyllä, kolmella Golden Globella, kuudella Baftalla, kahdella European Film Awardilla sekä Venetsian elokuvajuhlien Kultainen leijona -elämäntyöpalkinnolla. Morricone kuoli 91-vuotiaana vuonna 2020.

https://kulttuuritalo.lippu.fi/event/THE-MUSIC-OF-ENNIO-MORRICONE/151524/351804/details

Tapahtumapaikka / Venue

Sturenkatu 4
00510 Helsinki


Kopioi tapahtuman linkki / Copy event link

Jaa valitsemassasi palvelussa:




(Translate page)



Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.

Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.






Sturenkatu 4
00510 Helsinki

Kaupunkilaisten ideoihin jaetaan jälleen 10 miljoonaa euroa
Lue lisää




Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa
Lue lisää




Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt
Lue lisää




Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti
Lue lisää




Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan
Lue lisää




Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi
Lue lisää




Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan
Lue lisää




Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen
Lue lisää




Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa
Lue lisää




Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa
Lue lisää




Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla
Lue lisää




Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit
Lue lisää




Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan
Lue lisää




Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin
Lue lisää




Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin
Lue lisää




Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota
Lue lisää




Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa
Lue lisää




Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen
Lue lisää




Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle
Lue lisää




Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias
Lue lisää




Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn
Lue lisää




70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa
Lue lisää




Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat
täältä




Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä
katso ilmaspäivät




Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin
Lue lisää




Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen
Tutustu




Cafe Korvari

Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella
Lue lisää




Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja
Lue lisää




Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan
Lue lisää




Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike
Lue lisää




Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun
Lue lisää










Kerro kokemuksesi paikasta. Mistä pidit tai mikä on erityisesti mainitsemisen arvoista? *

(maks. 500 merkkiä)
(yhteystietoja ei julkaista, vain valinnainen nimimerkki)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Tarvitseeko paikan kuvaus mielestäsi muokkausta tai lisäystä? Kirjoita muokkaus-ehdotuksesi allaolevaan kenttään.

(maks. 1000 merkkiä)
(yhteystietoja ei julkaista)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.

Ehdota kuvaa tähän paikkaan. Huomioithan, että sinulla tulee olla oikeudet kuvaan ja sen julkaisemiseen.

(maks. 20 kuvaa ja 500 kilotavua)

Kuvavarmennus

Varmista laskutoimituksella, ettet ole robotti. / Make sure you are not a robot

captcha
Jos kuva on liian epäselvä tai päivitit puuttuvan tiedon, lataa uusi lasku klikkaamalla tästä (lomakkeen tiedot eivät katoa) Load new calculation by clicking here

* Pakollinen kenttä

Kiitos ehdotuksestasi! Stadissa.fi julkaisee sopivat ehdotukset sivulle.