Malmitalon syyslomaleffat
Malmitalolla esitetään perinteisesti syyslomalla koko perheen elokuvia. Syyslomaleffoja on ilmaisia ja maksullisia.
Lauantaina luvassa on Rita Behmin ja Pyry Kähkösen tähdittämä uutuus varttuneempaan makuun. Anna minun rakastaa enemmän on vahva tarina rakkaudesta, musiikista ja itsensä löytämisen monimutkaisista poluista.
Syyslomaleffa: Vaiana 2 (7)
ti 14.10.2025 klo 13.00 ja klo 15.00 | Ilmainen
Eeppisen animaatiomusikaalin toisessa osassa Vaiana ja Maui palaavat yhteen suunnatakseen entistä huikeammalle seikkailulle!
Vaiana kuulee odottamattoman kutsun ympäri Oseaniaa purjehtineilta esi-isiltään. Siihen vastatakseen hänen on matkattava merten ääriin, tuntemattomille ja vaarallisille vesille, missä häntä odottaa seikkailu, jollaista hän ei ole vielä kuunaan kokenut. Lue lisää
Jässäri-leffa: Legend of Ochi
ti 14.10.2025 klo 18.00 | Jässärillä ilmainen
The Legend of Ochi on lumoava fantasiaelokuva ennakkoluuloja rikkovasta ystävyydestä nuoren tytön ja pelätyn olennon, ochin, välillä. Lue lisää
Syyslomaleffa: Villi Robotti (7)
ke 15.10.2025 klo 11.00 ja klo klo 13.00 | Ilmainen
Eeppinen seikkailu seuraa robotti ROZZUM yksikkö 7134:ää, tuttavallisemmin Rozia. Kun robotti haaksirikkoutuu asumattomalle saarelle, täytyy hänen oppia sopeutumaan karuun ympäristöön ja luomaan suhteita saaren eläimiin. Lopulta hän ryhtyy orvon hanhenpoikasen kasvattivanhemmaksi. Lue lisää
Syyslomaleffa: Inside Out 2
to 16.10.2025 klo 13.00 ja klo 15.00 | Ilmainen
Teinityttö Rileyn päämajassaan käynnistyy suuri romutusurakka, jolla tehdään tilaa odottamattomalle yllätykselle: uusille tunteille! Ilo, Suru, Kiukku, Pelko ja Inho, jotka ovat pitkään pyörittäneet Rileyn mieltä hyvällä menestyksellä, eivät tiedä, mitä pitäisi ajatella, kun kuvioihin ilmestyvät Ahdistus, Kateus, Ennui ja Nolous.
Elokuvassa käsitellään tunnetiloja 13-vuotiaan Rileyn näkökulmasta ja niiden aiheuttamia isoja muutoksia, niin sisäisiä kuin ulkoisiakin. Kun mikään ei huvita ja vanhemmat ovat tyhmiä eivätkä ymmärrä mitään. Kun haluaisi vielä “pikaisesti” mennä syliin, mutta samalla haluaa olla iso ja itsenäinen.
Lue lisää
Gabbyn nukketalo (S)
Kino Heliospe 17.10.2025 klo 15.00 Malmitalo | Liput 6 e
Elokuvassa Gabby lähtee mumminsa Gigin kanssa matkalle ihmeelliseen suurkaupunkiin. Mutta erikoinen kissanainen Vera saa käsiinsä Gabbyn kalleimman aarteen eli nukketalon! Gabbyn on saatava kattinsa takaisin ja pelastettava nukketalo, ennen kuin on liian myöhäistä.
DreamWorks Animationin rakastettuun sarjaan pohjautuva elokuvaseikkailu. Lue lisää
Kino Helios: Anna minun rakastaa enemmän (7)
la 18.10.2025 klo 18.00 Malmitalo | Liput 8 e
Rita Behmin ja Pyry Kähkösen tähdittämä uutuus. Anna minun rakastaa enemmän on vahva tarina rakkaudesta, musiikista ja itsensä löytämisen monimutkaisista poluista.
Elokuvan keskiössä ovat pikkukaupungin kasvatit, muusikonalku Antti ja kirjallisuudenopiskelija Suvi, jotka tapaavat kotibileissä ja rakastuvat ensisilmäyksellä. Heidän rakkautensa kumpuaa intohimosta musiikkiin. Antti on aina unelmoinut rocktähteydestä ja pyytää Suvin laulajaksi bändiinsä. Hetken kaikki on täydellistä ja yhdessä jaettua. Lue lisää
Liput 8 e
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Kaupunkilaisten ideoihin jaetaan jälleen 10 miljoonaa euroa |
![]() |
Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |


























































