Paleface ja Koiton laulu
Kuplettiperinnettä suomenkielisellä tuotannollaan uusintavan Palefacen levyä Helsinki-Shangri-La kiiteltiin laajalti. Irwiniin ja Juice Leskiseenkin verrattu artisti on laajentanut repertoaariaan hakemalla aineksia niin kansanmusiikista, klassisesta rockista kuin itämaisista rytmeistäkin luoden keitoksen, jota hän itse kutsuu urbaaniksi folkiksi.
Palefacen levyllä tuomiolle joutuvat niin päättäjät, markkinatalous, ylilyönteihin sortuva media, villinä rehottava nationalismi kuin aikansa elänyt alkoholipolitiikkakin.
Koiton Laulu on koko monikymmenvuotisen historiansa ajan ollut vahvasti osa suomalaista poliittista laululiikettä. Sen toimintaa ovat niin musiikin tekeminen, mukava yhdessäolo kuin yhteiskunnallinen vaikuttaminenkin. Kuorossa on kuutisenkymmentä jäsentä, joista osa on ollut mukana yli kolme vuosikymmentä. Kuoro onkin omien sanojensa mukaan oikeastaan ennemmin yhteisö kuin pelkkä kuoro. Se pyrkii ohjelmistollaan edistämään rauhaa, yhteiskunnallista oikeudenmukaisuutta, kansojen ystävyyttä ja kulttuurivaihtoa. Kuoroa johtaa Reijo Aittakumpu.
Koiton laulu on tehnyt yhteistyötä nykysäveltäjien ja -runoilijoiden kanssa. Nyt kuoro nousee lavalle poliittisen laululiikkeen suuntaan viimeisimmällä levyllään kumartaneen nykysanailija Palefacen kanssa. Odotettavissa on monipuolinen ilta, joka sisältää Palefacen kappaleita niin bändin kanssa kuin akustisestikin, Koiton laulun omaa repertoaaria sekä Palefacen tuotantoa kuoron kanssa esitettynä.
Kuva: Niko Backström
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.









































































