Stadi Cup - tyttöjen ja naisten jalkapalloturnaus
Perinteinen Stadi Cup - tyttöjen ja naisten jalkapalloturnaus pelataan jälleen kesäkuun alussa ke–su 3.-7.6.2026. 40-vuotisjuhlaansa viettävässä turnauksessa on mukana tänä vuonna peräti 434 joukkuetta.
Tyttöfutiksen kesän kohokohta on täynnä iloista turnausfiilistä ja vauhdikasta meininkiä. Turnauksen pelipaikkoina toimivat tutut Käpylän liikuntapuisto, Talin liikuntapuisto ja Töölön pallokentät, sekä Pirkkolan ja Kontulan liikuntapuistot. Käpylässä ja Talissa on lisäksi ohjelmaa ja luvassa
Käpylän liikuntapuiston Tapahtumatorilla on monipuolista ohjelmaa ja aktiviteetteja turnauksen lomassa. Maajoukkuepelaaja Dana Leskinen tapaa fanejaan Käpylässä lauantaina 6.6. klo 13.
Talin liikuntapuistossa pääsee tapaamaan HJK:n ja U17 huippupelaajia keskiviikkona 3.6.2026. Tavattavissa Meet & Greeteissä ovat Aada Mandelin, Ulrika Sarelius ja Isabella Ylätalo klo 14-15.
Linnanmäki tarjoaa osallistujille rannekkeet turnauskävijöille alehintaan (kysy joukkueesi yhteyshenkilöltä).
Turnaus perustettiin halusta luoda tytöille samat mahdollisuudet harrastaa ja pelata jalkapalloa kuin pojille. Stadi Cupin perustaminen oli tärkeä osa tyttöjen jalkapallon kehittämistä 80 – luvulla. Palloliitossa toimi silloin erillinen naisvaliokunta, jonka tavoitteena oli kehittää naisten jalkapalloa ja tähän aikaa etenkin tyttöjen pelaamista. Haluttiin siis järjestää tytöille oma valtakunnallinen turnaus, Stadi Cup, jonka avulla pyrittiin kehittämään juuri tyttöjen kilpailutoimintaa.
Otteluohjelma
https://stadicup.fi/
Stadi Cup on myös Facebookissa ja Instagramissa
Kuva: Stadi Cup
Katso mitä muuta hauskaa Helsingistä öäytyy lapsille ja perheille
Tapahtumapaikka / Venue
Lähetä juttuvinkki tai anna palautetta sivustosta ✍️
Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi
Jaa tapahtuma valitsemassasi palvelussa / share this event on:












