Max Raabe & Palast Orchester
MAX RAABE & PALAST ORCHESTER VIHDOIN SUOMEEN
Maailmalla huippusuosiota nauttiva, 1920- ja 30-lukujen loistoa huokuva saksalainen baritonitähti Max Raabe saapuu Suomeen 12-jäsenisen Palast Orchesterinsa kanssa keväällä. Loppuunmyytyjä saleja kiertävä ja ensimmäistä kertaa Suomessa nähtävä Max Raabe & Palast Orchester esiintyy sunnuntaina 5. toukokuuta Turun Logomossa. Sitä seuraavat konsertit Tampere-talossa maanantaina 6. toukokuuta ja Helsingin Finlandia-talossa heti seuraavana iltana. Liput konsertteihin tulevat myyntiin keskiviikkona 19. syyskuuta.
Vuonna 1986 Berliinin University of the Arts:n parikymppinen baritoni-opiskelija Max Raabe sai opiskelijatovereineen idean alkaa esittää 20- ja 30 -lukujen musiikkia hauskanpidon ja taskurahan toivossa. Nuoret opiskelijatoverit ottivat asiansa tosissaan - alkoi intohimoinen arkistojen, kirpputorien ja vanhaintavarainkauppojen penkominen. He harjoittelivat autenttisilta vaikuttavia sovituksiaan vanhojen äänitteiden ja elokuvien avulla. Yli vuoden ajan tunnollisesti harjoiteltuaan he lopulta vastaanottivat esiintymiskutsun Berliinin Theatreen. Nuhjuisessa eteisaulassa soittanut Max Raabe & Palast Orchester vangitsi musiikillaan sisääntulijat niin, etteivät he tahtoneet astua peremmälle saliin.
Orkesterin todellinen läpimurto saavutettiin vuonna 1992 Raaben säveltämän nokkelan ”Kein Schwein ruft mich an" (Not A Pig Gives Me A Call) -kappaleen myötä. Siitä lähtien konserttien määrä ja salien koot ovat vain kasvaneet, ja kokoonpano on matkannut Euroopan maiden lisäksi Kiinaan, Israeliin, Japaniin ja Amerikkaan asti. Raaben tulkitsemat modernit popklassikot, kuten Britney Spearsin ”Oops, I Did It Again” ja Tom Jonesin ”Sexbomb” ovat nousseet Itä-Euroopan listojen kärkeen. New Yorkin Carnegie Hall -debyyttiesiintyminen vuonna 2005 johti salissa poikkeuksellisten kolmen encoren huumaan.
Max Raabe & Palast Orchester on luonut maailmalla nimeä hyvin saksalaispainoitteisella ohjelmistolla. Globaaliin suosioon nousseiden vanhojen saksalaisklassikoiden ironia iskee edelleen, ja niiden sovitukset ovat vastustamattomia. Kuitenkin orkesterin suosituin hitti on ollut Raaben itsensä ja Saksan parhaimpiin tuottajiin lukeutuvan, Annette Humpen, yhteinen kappale ”Küssen kann man nicht alleine” (”One Cannot Kiss Alone”). Yhteistyö Humpen kanssa jatkui ja se kruunattiin vuonna 2011 kokonaisella levyllisellä mainioita kappaleita. Max Raabe & Palast Orchester saapui samana vuonna levynjulkaisukiertueellaan lähimmillään Tukholmaan, jossa esitykset myytiin salamannopeasti loppuun. Tämän vuoden konsertit ovat pääsääntöisesti myyneet loppuun maassa kuin maassa, ja albumi on myynyt jo platinaa.
Yli 20 vuotta yhdessä soittanut yhtye osaa jo olla huolettomalla tavalla täydellinen. Lukemattomat esitykset ovat synnyttäneet Max Raaben ainutlaatuisen taituruuden tarinankertojana. Sukkelat iskulauseet, yllättävät käänteet ja täydellinen ajoitus kuuluvat myös orkesterin tavaramerkkeihin.
Myös visuaalisesti Max Raabe & Palast Orchester -konsertti on viihdyttävä kokonaisuus. Vuoden 2013 ohjelmistoon kuuluvan, Jerome Kernin ”I Won’t Dance” -kappaleen mukaisesti Raabe ei tanssi. Hän on luonut itselleen mukavan, mahdollisimman vähäeleisen esiintymistavan, joka jättää ilmaisullista tilaa loistaville kappaleille. Max Raabe & Palast Orchester tuntuu keräävän vahvuutensa huolellisen tasapainoittelun avulla: Raabe itse on hauska, mutta hymyilee harvoin. Musiikki ja sanoitukset ovat 90 vuotta vanhoja, mutta silti virkistävän moderneja.
KONSERTIT:
Max Raabe & Palast Orchester (GER)
Su 5.5.2013 klo 18 Turku, Logomo
Ma 6.5.2013 klo 19 Tampere, Tampere-talo
Ti 7.5.2013 klo 19.30 Helsinki, Finlandia-talo
LIPUT:
Myyntiin ke 19.9.2012 klo 9
Turku: 59 / 49 euroa + mahd. toimituskulut Lippupisteen myyntipisteistä, puhelinpalvelusta 0600 900 900 (1,97 €/min+pvm) sekä netistä http://www.lippu.fi
Tampere: 75 / 65 / 55 euroa + mahd. toimituskulut Lippupisteen myyntipisteistä sekä Tampere-talon Lipputoimistosta, puh. 0600 94500 (1,40 €/min.+pvm)
Helsinki: 79 / 69 / 59 euroa + mahdolliset toimituskulut Lippupalvelun myyntipisteistä, puhelinpalvelusta 0600 10 800 (1,96€/min+pvm) sekä netistä http://www.lippupalvelu.fi
Järjestäjä: Live Nation Finland Oy
Tapahtumapaikka / Venue
![]() |
Yli 600 parannusideaa kaupunkiin - äänestä suosikkisi toteutukseen |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |






































