Jazziest-Klubi: Olavi Trio Feat. Juhani Aaltonen, Dj's Mari Vesala & Fuusio, pe 14.12.
Liput ovelta 9-10 €, mikäli jäljellä.
Illan soittoajat löytyvät Korjaamon sivuilta, www.korjaamo.fi
Alennukseen oikeuttava Korjaamolainen-kortti tarkistetaan tapahtuman ovella. Korjaamolaiseksi voit liittyä Tiketin Helsingin Urho Kekkosen kadun toimipisteessä tai Korjaamon nettisivuilla osoitteessa www.korjaamo.fi.
TÖÖLÖN JATKOT joka perjantai ja lauantai klo 24-03 vintillä, vapaa pääsy!
Joulukuun Jazziest-klubilla freejazz-orkesteri Olavi Trio kohtaa kosmista jazzfunkkia ja afrobeatia musiikissaan yhdistelevän Jimi Tenorin. Jazziest dj:t Mari Vesala ja Dj Fuusio soittavat jazzia ilman rajoja, aina klassikoista - harvemmin kuultujen fuusio- ja freejazz -helmien kautta - nykyjazziin. Mukaan mahtuu myös ripaus maailmanmusiikkia ja funkia.
OLAVI TRIO
Kolmen sukupolven Olavi-nimisistä, kokeneista huippumuusikoista, koostuva Olavi Trio on yhdistelmä demokratiaa ja anarkiaa. Teppo Olavi Hauta-ahon (s.1941, kontrabasso), Niilo Olavi Louhivuoren (s.1981, rummut) ja Jari Olavi Hongiston (s.1960, pasuuna) muodostaman kokoonpanon kivijalka pohjautuu improvisaatiolle ja räväkälle heittäytymiselle. Kontrastina rosoisuudelle yhtyeen kappaleista löytyy myös runsaasti herkkyyttä ja leikkisyyttä. Yhtyeen vuonna 2011 julkaisemalla ja hyviä arvosteluita saaneella "Triologia" -levyltä voi bongata niin version Olavi Virran 50-luvulla levyttämästä Täysikuu-tangosta kuin Jamaikan auringolle omistetun kappaleen nimeltä "Bob".
Teppo Olavi Hauta-aho on vaikuttanut mm. Edward Vesalan, Anthony Braxtonin and Cecil Taylorin kokoonpanoissa. Jari Hongisto on soittanut Edward Vesalan Sound & Furyssä ja kuuluu Iro Haarla kvintetin kokoonpanoon. Olavi Louhivuori on tullut tunnetuksi Ilmiliekki-kvartetista ja Emma-palkitusta Oddarang-yhtyeestään. Louhivuori on soittanut mm. Tomasz Stanko Quintetissä, UMO:ssa ja Piirpaukkeessa.
JUHANI AALTONEN
Juhani "Junnu" Aaltonen (s. 1935) on suomalaisen jazzmusiikin yksi merkittävimmistä tenorisaksofonisteista ja huilisteista. Aaltonen on 1960-luvulta alkaen soittanut useissa kokoonpanoissa, muun muassa Edward Vesalan, Otto Donnerin ja Heikki Sarmannon kanssa. Hän kuuluu UMO Jazz Orchestran ja Tasavallan Presidentti -yhtyeiden perustajajäseniin. Edelleen aktiivisesti keikkailevalta jazzlegendalta on viime vuosien aikana ilmestynyt useita sooloalbumeita. Niistä 2003 julkaistu "Mother Tonque"-livealbumi sai Jazz-Emman. Viimeisin levy "Conversations" Heikki Sarmannon kanssa ilmestyi 2011. Aaltonen on palkittu Säveltaiteen valtionpalkinnolla 2009.
JAZZIEST
Jazziest on kesällä 2012 aloittanut monipuoliseen jazzmusiikkiin keskittyvä klubi, jossa jazzia lähestytään estottomasti ja genrerajoista piittaamatta - avainsanoina särmikkyys ja yllätyksellisyys. Jazziestin takaa löytyvät viihteen monitoiminainen ja muusikko Mari Vesala sekä tapahtumatuottaja Samu Inkinen Sonic Reservoir -kollektiivista.
Tapahtumapaikka / Venue
Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Yli 600 parannusideaa kaupunkiin - äänestä suosikkisi toteutukseen |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |






































