Stiff Little Fingers (Irl), The Vibrators (Uk), Kakka-Hätä 77, la 6.4.
Liput ovelta 30 €, mikäli jäljellä.
Showtimes:
21:45 Kakka-Hätä 77
22:45 The Vibrators
24:00 Stiff Little Fingers
Punklegenda Stiff Little Fingers vihdoin Suomeen!
Belfastin punklegenda Stiff Little Fingers saapuu Suomeen pitkän odotuksen jälkeen. Yhtye vieraili viimeksi maassa Oulun Kuusrockissa 1979. Stiff Little Fingers astuu lavalle LA 6.4. The Circuksessa Helsingissä. Illan muut esiintyjät ovat brittiläinen The Vibrators, niin ikään yksi alkuperäisen punkin legendoja sekä kotimainen, uudemman polven punkbändi Kakka-Hätä 77. Liput konserttiin tulevat myyntiin maanantaina 21.1. Tiketissä.
Stiff Little Fingers perustettiin punkin aallonharjalla vuonna 1977 ja bändi nousi heti ensimmäisten sinkkujen, "Suspect Device" ja "Alternative Ulster", myötä punkliikkeen keulakuviksi Sex Pistolsin, The Clashin, Buzzcocksin yms. rinnalle. Yhtyeen erotti muista ajan bändeistä sanoitusten henkilökohtaisen näkökulman ja poliittiikan, sekä musiikissa punkin energian ja tarttuvien koukkujen yhdistelmät.
Stiff Little Fingers ehti jo uransa alkuvuosina julkaista monia klassikkobiisejä, kuten "Gotta Gettaway", "Nobodys Hero", "Tin Soldiers" ja "Fly the Flag" noiden yllä mainittujen ensisinkkujen lisäksi. Yhtye hajosi vuonna 1983 kasautuakseen uudelleen viiden vuoden kuluttua, yhtyeen jäsenten todettuaan itselleen, että bändi on ainoa olotila missä kokevat itsensä tyytyväiseksi. Paluun jälkeinen kiertue oli loppuunmyyty ja bändi onkin jatkanut toimintaansa siitä lähtien aina tähän päivään saakka.
Yhtye on julkaisemassa myöhemmin tänä vuonna myös uuden albumin ja keikalla tullaan kuulemaan myös uutta materiaalia, mutta myös vanhoja klassikoita. "Vaikeutena on olla kuulostamatta kabareebändiltä. Sinun on löydettävä tasapaino. Olisi helppoa vain mennä ja ilmoittaa: hei, tässä on taas yksi vanha kappale, jonka saatat muistaa. Meillä on paljon vanhoja biisejä, jotka yleisö ottaa vastaan kuin vanhat kaverinsa. Näin on varmasti millä tahansa bändillä, joka on ollut kasassa pidempään. Ja totta kai, aina on iltoja, jolloin ei tekisi mieli soittaa "Alternative Ulsteria" tai "Suspect Devicea", koska ne tuntuvat valuvan korvista ulos. Mutta aina on myös se mahdollisuus, että yleisön joukossa on joku, joka ei ole koskaan nähnyt bändiä eikä kuullut niitä biisejä", kertoo bändin laulaja Jake Burns.
The Vibrators on myös ensimmäisen allon punkbändejä. Bändi esiintyi Lontoossa legendaarisella 100 Clubilla Sex Pistolsin kanssa jo vuonna 1976. Ensimmäiset singlet, "We Vibrate" ja "Pogo Dancing", ilmestyivät myös samana vuonna. Klassikoksi muodostunut "Pure Mania" -albumi näki päivänvalon seuraavana vuonna. Yhtye on ollut aktiivinen lähes tauotta kaikki nämä vuodet, mutta on kokenut matkan varrella kokoonpanomuutoksia. Suomalaisittain mielenkiintoiseksi bändin tekee kokoonpanossa nykyään oleva suomalainen basisti-laulaja Pete (ex- No Direction), joka liittyi bändiin 2000-luvun alusta.
"The Vibrators on luottanut suomalaiseen osaamiseen vuodesta 2003. Mä oon pisimpään bändissä pysynyt basisti. Ja nyt kun Knox on lähtenyt eläkkeelle rundaamisen osalta, niin suurin osa laulu hommista pääty mulle myös.", Pete kommentoi virnistellen Kölnistä, yhtyeen Saksan kiertueen keskeltä.
Kakka-Hätä 77 on turkulainen punkbändi.
KOKOONPANOT
STIFF LITTLE FINGERS
Jake Burns - Lead Vocals / Guitar
Ali McMordie - Bass
Steve Grantley - Drums
Ian McCallum - Vocals / Guitar
THE VIBRATORS
Pete - Bass / Vocals.
Eddie - Drums / Vocals
Darrell Bath - Guitar
KAKKA-HÄTÄ 77
Teemu - laulu, kitara
Janne - kitara, laulu
Juuso - basso
Mirko - rummut, laulu
Tapahtumapaikka / Venue
Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Yli 600 parannusideaa kaupunkiin - äänestä suosikkisi toteutukseen |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |






































