Poljetaan porukalla Hakaniemen halliin!

Hakaniemen halli ja tori tarvitsevat asiakkaita. Kaupunkilaiset ovat rakastaneet hallin tunnelmaa, tarjontaa ja tuotteita jo vuosikymmeniä - mutta viihtyisivät entistä pidempään ja useammin kotoisammalla torilla. Sen sijaan politiikot haluavat elävöittää Hakaniemen ympäristöä parkkihallilla, jonka rakennuskustannukset maksaisivat 20 miljoonaa euroa. Helsinkiläisen veronmaksajan kukkarosta pitäisi nyhtää neljännes summasta.
Uusin käänne niputtaa ostovoiman, autoilijat ja parkkiluolan yhteen. Kaupunginvaltuutettu Maija Anttila mukaan “tarvitaan maksukykyisempiä ostajia ja he tulevat yleensä autoilla – näin on, enkä oikein usko tämän asian muuttumiseen, vaikka julkista liikennettä kuinka kehitetään.” Kävelyetäisyydellä kun asuu Anttilan mukaan vain “paljon yksinäistalouksia, opiskelijoita ja eläkeläisiä” joiden ostoksilla hallia ei ylläpidetä.
Korjataan tämä kulunut käsitys ja käydään yhdessä keskitetyillä ostoksilla osoittamassa tukemme hallin kauppiaille ja demonstroimassa ostovoimaamme:
Kokoonnutaan perjantaina 10.5.15.40 Piritorilla ja fillaroidaan kulkueena halliin! Tai tule halliin jalkaisin, joko polkien, julkisilla 16-18 välillä.
Jatketaan asiointia muinakin aikoina ja tehdään perjantaiostoksista tapa.
https://www.facebook.com/events/130606077130083/
http://www.maijaanttila.net/miksi-hakaniemen-parkkihalli/
Tapahtumapaikka / Venue
Lähetä juttuvinkki tai anna palautetta sivustosta ✍️
Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi
Jaa tapahtuma valitsemassasi palvelussa / share this event on:















