Stella, Matti Johannes Koivu, la 8.6.
Liput ovelta 16 €, mikäli jäljellä.
Esitysajat: Matti Johannes Koivu 19:45, Stella 21.00
Keikan jälkeen Tavastialla Lauantaidisko klo 23.30 alkaen. Keikkalippu oikeuttaa jäämään diskoon. Diskoon myydään myös lippuja (6 €) ovella mikäli tilaa on.
www.stellankoti.net
www.mattijohanneskoivu.fi
Joensuulainen Stella-yhtye julkaisee toukokuussa uusilla kappaleilla täydennetyn kokoelmalevyn ”Siinä kaikki”, joka summaa yhteen Stellan 11 vuotta kestäneen uran. Kesän jälkeen bändi lopettaa toimintansa – lauantaina 8. kesäkuuta koetaan Stellan viimeinen Tavastian keikka.
Stellan tarinan päättymiseen ei liity dramatiikkaa. Janne Sivonen kertoo: ”Aika pitkälti on kysymys ajasta. Mihin sen kukakin haluaa käyttää. Musiikin tekeminen huolella ja bändin pyörittäminen kunnianhimoisesti vaatii myönnytyksiä muun elämän suhteen ja niiden tekeminen alkoi käydä osalle jäsenistä vuosi vuodelta vaikeammaksi. Viime kesänä käytyjen yhteisten keskustelujen jälkeen meillä oli jatkon suhteen kolme vaihtoehtoa: vaihtaa jäseniä, suhtautua bändiin enemmänkin harrastuksena kuin kutsumuksena tai sitten lopettaa. Muutaman kuukauden kypsyttelyn jälkeen päätimme yksimielisesti laittaa pillit pussiin nyt, kun kuluneista vuosista on voittopuolisesti hyvä fiilis. Koska uutta materiaalia on koko ajan ollut tekeillä, haluamme julkaista nekin biisit ja käydä vielä tulevana kesänä soittamassa kaikille niille ihmisille, jotka ovat omalta osaltaan tehneet tästä touhusta hauskaa ja merkityksellistä.”
Yhtye perustettiin 2002. Stellan ihmisläheisiä arjentarinoita ja –tunnelmia sisältävät kappaleet ovat tulleet suomalaiselle yleisölle tutuksi vuodesta 2004 lähtien kun Stellan ensimmäinen albumi ”Kuuntelija” julkaistiin. Kappaleet ”Piste.” ja ”Aamun kuiskaus” siivittivät bändin uran nousuun, jonka jälkeen yhtye myi kultaa kolmella albumilla perättäin. Stellan viimeiseksi jäänyt studioalbumi “Jokin on muuttumassa” julkaistiin toukokuussa 2011.
Illan avaa laulaja-lauluntekijä Matti Johannes Koivu, jonka maaliskuussa ilmestynyt artistin nimeä kantava uusi albumi on saanut kriitikoilta ylistäviä arvioita. ”-- neljäs levy on kuin luotu ääniraidaksi niihin haikeisiin lähdön hetkiin, kun juna kiihdyttää auringon laskiessa pois Helsingistä tai mistä tahansa VR:n rataverkoston varrelle osuvasta kaupungista. Seesteinen ja pakahduttavan kaunis levy, joka on muutamasta sivuraiteille ajautuvasta hetkestä huolimatta parasta soolo-Koivua tähän asti”, kirjoittaa esimerkiksi Nuorgamin Visa Högmander.
Tapahtumapaikka / Venue
![]() |
Yli 600 parannusideaa kaupunkiin - äänestä suosikkisi toteutukseen |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Tämä taianomainen valoteos ihastuttaa Kallion kirkossa |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Uusi slovariklubi vie 80- ja 90-lukujen diskotunnelmaan |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |






































