Taiteiden yö Eurooppasalissa
Eurooppasalissa on Taiteiden yönä ohjelmaa koko perheelle.
Klo 16.30–19 Itä-Helsingin taideseura vetää lasten pop-up-maalaustyöpajaa, jonka teemana on Nobelin hengessä rauha. Ohjaajina toimivat Ritva Juselius, Mau Salmi ja Tua Mylius. Teokset kootaan näyttelyksi Eurooppasaliin. Työpajan yhteydessä on myös lasten EU-puuhanurkkaus, jossa on tekemistä perheen pienimmille.
Klo 17.30 esitetään elokuva Io Sono Li (Shun Li ja Runoilija). Andrea Segren ohjaama elokuva on tarina nuoren kiinalaisnaisen Shun Lin ja balkanilaissyntyisen kalastajan Bepin ystävyydestä, jota paikallinen yhteisö ei hyväksy. Tapahtumat sijoittuvat Italian Venetian laguunissa sijaitsevaan pieneen Chioggian saarikylään. Elokuva pyrkii kuvaamaan yksilön ja kulttuurisen identiteetin välistä suhdetta maailmassa, joka on otollinen identiteettikriiseille. Elokuva voitti Euroopan parlamentin vuoden 2012 LUX-elokuvapalkinnon. Elokuvan kesto 100 min, kielinä italia, mandariini-kiina. Tekstitys suomeksi.
Klo 20–20.35 improvisaatioteatteri Häpeämättömät hauskuuttaa yleisöä teemanaan EU-politiikka.
Eurooppasalin Taiteiden yön tilaisuuden järjestävät Euroopan komission Suomen-edustusto ja Euroopan parlamentin Suomen-tiedotustoimisto.

Tapahtumapaikka / Venue
Lähetä juttuvinkki tai anna palautetta sivustosta ✍️
Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi
Jaa tapahtuma valitsemassasi palvelussa / share this event on:















