Scooter, Dj Sash!, Mute!, la 30.11.
Numeroimattomia paikkoja, paikalle päästyään asiakas voi valita haluaako istumaan vai seisomaan.
Saksalaiset elektronisen musiikin raskaan sarjan tähtinimet Scooter ja DJ SASH! saapuvat marras-joulukuun vaihteessa neljän kaupungin bilekiertueelle Suomeen. Mukana on lisäksi upea ruotsalainen elektrotanssimusiikin dj-duo Mute! Kiertue käynnistyy Lahti Hallista perjantaina 29. marraskuuta ja seuraavana päivänä elektrotähdet täyttävät tanssilattian Helsingin Kaapelitehtaalla. Oulun Club Teatriassa yhtyeet esiintyvät 13.12. ja Seinäjoki Areenalla 14.12. Lipunmyynti konsertteihin käynnistyy Menolipussa, Tiketissä ja Lippupalvelussa 16. syyskuuta.
Hampurista kotoisin olevan Scooterin albumeita on myyty maailmanlaajuisesti yli 25 miljoonaa kappaletta. Yhtye oli tyyliltään kaikkea muuta kuin kaupallinen sen julkaistessa ensimmäiset singlensä Vallée de Larmes ja Hyper Hyper vuonna 1994, mutta se singahti tästä huolimatta tanssilistojen kärkeen.
Yhtye erottui heti sittemmin tavaramerkiksi muodostuneella tyylillään, jossa vokalisti H. P. Baxxter huutaa koukuttavia iskusanoja ja -lauseita kappaleiden päälle. Suomessa Scooter nousi suursuosioon jo 90-luvun puolivälissä, vaikka kansainvälinen läpimurto tuli monin paikoin - kuten Iso-Britanniassa - vasta 2000-luvun alussa.
Scooteria on ylistetty siitä, että 15 studiolevyn ja 46 singlen jälkeen se on edelleen tyyliltään tuore ja livenä aina energinen. Yhtyeen tunnetuimpia kappaleita ovat mm. Maria (I Like it Loud), How Much is the Fish ja Nessaja.
DJ SASH! on myös Saksasta tanssimaailman suosikiksi ponnistanut dj- ja tuottajakollektiivi, joka on 15 vuoden aikana myynyt hukeat 22 miljoonaa albumia. Yhtyeen johtohahmo Sascha Lappessen löysi uransa alussa kumppaneikseen Ralf Kappmeierin ja Thomas "Alisson" Lüdeken.
Kolmikon aikaisiin hitteihin kuuluvat mm. It's My Life, Indian Rave ja Encore Une Fois. Ennen kesää SASH! julkaisi sinkun Secret, jolla vierailee Sarah Brightman. Odottaessaan uutisia uudesta albumista fanit saavat Suomessa ensin nauttia SASH!:in Live on the decks DJ-esiintymisestä.
Tarina kertoo, että illan kolmas esiintyjäpari karkasi ilman vanhempien suostumusta DJ-kouluun. Kuvankaunis ruotsalainen DJ-duo Mute! julkaisi kesällä ensimmäisen singlen nimeltä One Love (2013).
Kiertueen tuotannosta vastaa Eastway Live.
Tapahtumapaikka / Venue
![]() |
Ylen kesän ilmaiskonsertit täyttävät Tikkurilan toukokuun lopussa |
![]() |
Kirsikankukat kukkivat etuajassa, Hanamia juhlitaan helatorstaina |
![]() |
Tämä harvoin keikkaileva yhtye saapuu pikavierailulle Suomeen |
![]() |
Tämä lasten vapputapahtuma järjestetään jo 62. kerran |
![]() |
He lakittavat Mantan - lakki omenankuorista |
![]() |
Pientuottajien samppanjat tarjoavat kuplivan varaslähdön vappuun |
![]() |
Hesaria piristää ihastuttava syyrialainen pikkuravintola |
![]() |
Kruunuvuorensilta avautui kevyelle liikenteelle etuajassa |
![]() |
Kodikas kahvila Flemarilla yhdistää kukat ja itse leivotut pullat |
![]() |
Pitbull sai lisäkonsertin Helsinkiin I'm Back -kiertueelleen |
![]() |
Yleisölle avattu 112-vuotiaan laivan sauna antaa pehmeät löylyt |
![]() |
Tämän leipomo-kahvilan karjalanpiirakoilla on EU-sertifikaatti |
![]() |
Konepajan näyttämö toi kiinnostavia toimijoita Vallilaan |
![]() |
Suosittu esitys tekee joukkuevoimistelun kääntöpuolia näkyväksi |
![]() |
Yrjönkadun uimahalli avautui pitkän odotuksen jälkeen |
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa sukelletaan tieteen maailmaan |
![]() |
Ilmaispäivinä pääset maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta ilmaispäivinä |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä karkkikaupasta löytyy makeaa joka makuun |














































