Katselmus nuorille nokkahuilunsoittajille
Suomen nokkahuiluseura ry järjestää lauantaina 31.1.2015 katselmuksen, joka on tarkoitettu musiikkiopistoissa ja -kouluissa nokkahuilunsoittoa harrastaville lapsille ja nuorille. Katselmus on nuorille erinomainen tilaisuus saada esiintymiskokemusta ja päästä kuuntelemaan muita nokkahuilisteja. Katselmus toimii konserttitilanteena koko päivän, ja katselmukseen toivotaan osallistuvan runsaasti yleisön jäseniä! Menestyksekäs ensimmäinen katselmus järjestettiin vuonna 2013, silloinkin Suomen nokkahuiluseuran toimesta. Tapahtumassa voi liittyä seuran jäseneksi.
Katselmukseen osallistuu viitisenkymmentä nokkahuilunsoiton harrastajaa - niin yksittäisiä soittajia kuin yhtyeitä - ympäri Suomen, mm. Oulusta, Kouvolasta, Pietarsaaresta, Tampereelta ja Helsingistä. Mukana on myös nokkahuilukvartetti Kuressaaresta Virosta. Kaikki esiintyjät saavat mukavan ja ammattitaitoisen raadin rakentavan palautteen ja kunniakirjan osallistumisestaan. Ja vaikka kyseessä ei olekaan kilpailu, voi raati halutessaan jakaa kannustuspalkintoja. Raadissa ovat Satu Parkkonen (Musikinstitutet Kungsvägen), Anna Saunamäki (Lauttasaaren musiikkiopisto) sekä Eero Saunamäki (Taideyliopiston Sibelius-Akatemia).
Katselmus järjestetään lauantaina 31.1.2015 klo 9-17.30 Helsingin Munkkiniemessä, Länsi-Helsingin musiikkiopiston tiloissa (Nuottapolku 11, 00330 Helsinki).
Aikataulu:
klo 10-11 katselmus, taso 1
klo 11-12 katselmus, taso 1
klo 12-13 lounas
klo 13-14 katselmus, taso 1
klo 14-15 katselmus, taso 2
klo 15-15.30 kahvitauko
klo 15.30-16.30 katselmus, taso 2
klo 16.30-17.00 tauko
klo 17.00-17.30 raadin puheenvuoro
Musiikkiopiston kellarikahvila on avoinna la 31.1 klo 10-15.30, ja sieltä saa lounasta (kasvis & ei-kasvis), kahvia, teetä, mehua, pullaa ja pikkusuolaista.
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.










































































