Blowup Festival, pe 16.10.
2 Päivän liput vaihdetaan rannekkeeksi ovella.
Blowup Vol. 1 Helsingissä lokakuussa
Festivaalin ohjelma yhtä vaille valmis. Päiväliput nyt myynnissä.
Blowup Vol. 1 järjestetään Helsingin Korjaamolla lokakuun 16.-17. päivinä.
Festivaali paljastaa nyt lähes kaikki esiintyjänsä. Ainoastaan perjantaille 16. lokakuuta on odotettavissa vielä yksi lisäys.
Blowup Vol. 1:n uudet kiinnitykset soittavat molemmat lauantaina 17. lokakuuta. Ranskalainen, vuonna 2001 perustettu Year of No Light eli YONL työstää isolla kokoonpanolla black ja doom metalia, josta kuuluu kaikuja progressiivisesta ja post rockista. Yhtyeessä on kaksi rumpalia ja kolme kitaristia, joten äänivalli tulee olemaan melkoinen. Kotimainen Betrayal at Bespin uskoo puolestaan elokuvamaisiin sävyihin ja dramaattiseen tyyliin: bändin biiseissä tyyni vaihtuu äkkiarvaamatta talon kokoisiksi myrskyaalloiksi.
Aiemmin Blowup Vol. 1 -festivaali on julkaissut seuraavat esiintyjät: 40 Watt Sun, Ufomammut, Kaleidobolt, Callisto, Fleshpress, The Wounded Kings ja Sourvein.
Sourveinin alkuvuosi on mennyt studiossa. Nyt purkissa oleva pitkäsoitto Aquatic Occult julkaistaan loppuvuodesta, joten T-Roy Medlinin bändi on mitä ajankohtaisin, kun se saapuu Blowup Vol. 1:een. Brittiyhtye The Wounded Kings puolestaan laahaa ansiokkaasti okkultististen piiloteemojen keskellä, eikä kotimainen Fleshpress jää jälkeen kansainvälisistä kollegoistaan: 17 vuotta suomalaista slugdea työstänyt Fleshpress nostaa omalla työllään Lahtea maailmankartalle muutenkin kuin mäkihyppymielessä. Tänä vuonna uudelleen aktivoitunut ja Secret Youth -albumin julkaissut Callisto on jälleen valmiina yllättämään kuulijansa: Callisto on orkesteri, joka ei ole todellakaan jäänyt post metal -genreen makaamaan, vaan uudistuu levy levyltä.
Doom-yhtye Warningin raunioille syntynyt 40 Watt Sun harjoittaa murskaavaa emotionaalista tunnelmointia. Kakkosalbumiaan valmisteleva brittitrio keikkailee harvoin, ja esiintyminen Blowup Vol. 1 -tapahtumassa tulee olemaan syvä ja vahva kokemus. Lisäksi laulaja Patrick Walker ei epäröi laittaa itseään peliin ja avata henkilökohtaisia traumojaan 40 Watt Sunin biiseissä.
Suomalaisten rakastama ja suomalaisia rakastava Ufomammut vaappuu Helsinkiin kahden vuoden tauon jälkeen. Italialaisorkesteri yhdistelee avaruudellista psykedeliaa ja monumentaalisia riffejä ja tekee samalla kunniaa yön, aaveiden ja noituuden jumalattarelle.
Blowup Vol. 1:n järjestävät yhteistyössä Blow Up That Gramophone ja Nem Agency. Tapahtuman normaalihintainen kahden päivän lippu on myynnissä Tiketissä. Ensin myyntiin tullut erikoiserä early bird -lippuja vietiin käsistä pikavauhtia. Myös Blowup Vol. 1:n yhden päivän liput ovat saatavilla hintaan 30 e/päivä.
pe 16.10.
Ufomammut (ITA)
The Wounded Kings (UK)
Callisto
Kaleidobolt
+ 1
la 17.10.
40 Watt Sun (UK)
Year of No Light (FRA)
Sourvein (US)
Fleshpress
Betrayal at Bespin
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
![]() |
Tämä lavarunous-ilta on tiettävästi ainoa laatuaan koko maailmassa |
![]() |
Gallträsk on pieni talviparatiisi Kauniaisissa |
![]() |
Tällainen on paljon kehuttu pastaravintola Eerikinkadulla |
![]() |
Näyttävä lautailutapahtuma valloittaa Senaatintorin Alpit |
![]() |
Ilmaispäivinä maksutta moniin kulttuurikohteisiin ja museoihin |
![]() |
Alkoholittomien laatujuomien ensimmäinen myymälä Helsinkiin |
![]() |
Kaivopuiston uudistettu Mannerheim-museo kerää suosiota |
![]() |
Jennin taideteokset ihastuttavat somessa ja myyvät ympäri maailmaa |
![]() |
Tämä ikoninen blues-rock -yhtye saapuu kesäkuussa Suomeen |
![]() |
Stalinin vainojen tuhansien suomalaisten tarina näyttämölle |
![]() |
Suomalaisten juustomaku juontaa Sveitsistä, kertoo kauppias |
![]() |
Tämä julkisivu-illuusio vetää yleisöä Amos Rexin uuteen näyttelyyn |
![]() |
70- ja 80-lukujen Steissi herää henkiin valokuvissa |
![]() |
Maestroja ja untuvikkoja - katso stand-up klubit ja keikat |
![]() |
Kiasmassa tutustutaan nykytaiteeseen maksutta erikoispäivinä |
![]() |
Suosittu Litmanen-näyttely sai jatkoa |
![]() |
Tämä näyttely sukeltaa ruokalähettien työhön ja olosuhteisiin |
![]() |
Matka tähän suosittuun pizzaravintolaan on vaivan arvoinen |
![]() |
Juha leipoo kaupungin parhaiksi kehutut korvapuustit 35 vuoden kokemuksella |
![]() |
Uudistettu Kaisaniemenpuisto kerää kiitosta ja kehuja |
![]() |
Tässä kissojen valtakunnassa voit hengähtää ja saada tassuterapiaa |
![]() |
Heurekan kympin torstai-illoissa hullaannutaan tieteestä |
|
Tatuointien suosio vain kasvaa - tyylit vaihtelevat aikaa peilaten |
![]() |
Tässä on Helsingin ensimmäinen georgialainen viinibaari |
|
Maistuvat brunssit tuovat pientä luksusta elämään |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |























































