Jesu (Uk), Jk Flesh (Uk), ma 30.9.
Liput ovelta 24 €, mikäli jäljellä.
www.avalancheinc.co.uk/jesu.html
Godfleshista tutun Justin Broadrickin johtama Jesu palaa yli kahdeksan vuoden tauon jälkeen Suomeen. Brittiläinen post-metal/shoegaze-yhtye sekä illan aloittava Broadrickin sooloprojekti JK Flesh nähdään Tavastialla maanantaina 30. syyskuuta. Konsertin liput tulevat myyntiin Tikettiin maanantaina 3. kesäkuuta.
Industrial-musiikin pioneeriyhtyeen Godfleshin hajottua 2000-luvun alussa bändin johtohahmo Justin Broadrick keskittyi uuteen kokoonpanoonsa Jesuun. Ensimmäisen ep-julkaisun jälkeen Broadrickin sooloprojektista trioksi laajentuneen yhtyeen kappaleet hakevat innoitusta post-metalista, doomista ja dronesta, mutta Jesun tuotannossa on runsaasti viittauksia myös shoegazeen ja elektroniseen ambient-musiikkiin.
Neljän studioalbuminsa ohella Jesulta on ilmestynyt myös useita ep-levyjä, remix-albumi sekä split-julkaisuja. Yhtyeen tuotantoa on julkaistu muun muassa Hydra Head- ja Caldo Verde -levymerkeillä, ja bändin viimeisin pitkäsoitto on vuonna 2011 ilmestynyt "Ascension".
Tavastian-tapahtuma alkaa Justin Broadrickin sooloprojektin JK Fleshin konsertilla. Viime vuoden Roadburn-festivaaleilla ensiesiintymisensä suorittaneelta JK Fleshiltä julkaistiin keväällä 2012 myös industrial-vaikutteinen debyyttialbumi "Posthuman".
Viimeksi Broadrick on konsertoinut Suomessa Godfleshin paluukiertueella syksyllä 2011. Jesun edellisvierailusta on puolestaan vierähtänyt jo yli kahdeksan vuotta: yhtye nähtiin keväällä 2005 täpötäydessä Nosturissa Isisin lämmittelijänä.
Tapahtumapaikka / Venue
Lähetä juttuvinkki tai anna palautetta sivustosta ✍️
Tilaa tapahtumavinkit sähköpostiisi
Jaa tapahtuma valitsemassasi palvelussa / share this event on:















