Canned Heat (Us)
Bluesrocklegenda Canned Heat palaa Suomeen syksyllä.
Canned Heat on osa tärkeintä bluesrock-historiaa ja yhtye on ollut läpi vuosikymmenien merkittävä innoituksen lähde blues- ja rockmuusikoille kautta maailman. Yhtyeen musiikki on omaperäinen ja taidokas sekoitus modernia bluesia, rockia ja boogieta. Suuri yleisö tuntee Canned Heatin mm. sellaisista legendaarisista kappaleista kuin ”Going Up the Country”, “Let’s Work Together” ja “On The Road Again”.
Canned Heatin perustivat vuonna 1965 blueshistorioitsijat Alan “Blind Owl” Wilson (kitara, huuliharppu ja laulu) ja Bob “The Bear” Hite (laulu ja huuliharppu). Heidän seuraan liittyivät pian mm. Frank Zappan Mothers of Inventionissa soittanut kitaristi Henry “The Sunflower” Vestine, basisti Larry “the Mole” Taylor sekä rumpali Adolfo “Fito” de la Parra.
Yhtye kirjoitti rockhistoriaa heti alusta alkaen soittaen mm. vuonna 1967 Monterey Pop Festivalilla Jimi Hendrixin, Janis Joplinin sekä The Whon rinnalla. Canned Heat kuului myös Woodstockin pääesiintyjiin vuonna 1969. Suomessa yhtye soitti vuonna 1971 legendaarisen Ruisrockin konsertin, joka on ikuistettu ”Live at Turku Rock Festival” -levylle.
Blues- ja rockmuusikot sekä fanit ympäri maailmaa ovat seuranneet yhtyettä sen ylä- ja alamäissä vuosikymmenet, sillä Canned Heat on kiistatta yksi bluesrockin tärkeimpiä yhtyeitä. Ilman miehistövaihdoksia yhtye ei ole selvinnyt, sillä Alan Wilson kuoli traagisesti oman käden kautta vuonna 1970, Bob Hite menehtyi sydänkohtaukseen vuonna 1981 ja Henry Westine menehtyi vuonna 1997.
Canned Heat esiintyy syksyllä Suomessa Woodstockin legendat -kokoonpanollaan, jossa bändiä luotsaavan rumpali Fito de la Parran lisäksi mukana ovat basisti Larry Taylor, kitaristi Harvey Mandel sekä Dale Spalding, joka soittaa kitaraa, huuliharppua sekä laulaa.
Hot Tuna on vahvistettu lisäesiintyjäksi Canned Heatinin ”Woodstockin legendat” -iltaan, joka järjestetään Helsingin Kulttuuritalossa tiistaina 29.10. ja Tampere-talossa 30.10. Amerikkalaisen bluesin lippulaivoihin kuuluva Hot Tuna saapuu Suomeen konsertoimaan akustisella triolla, jossa soittavat yhtyeen perustajajäsenet kitaristi-laulaja Jorma Kaukonen, basisti Jack Casady sekä mandoliinivirtuoosina tunnettu Barry Mitterhoff.
CANNED HEAT (US)
Kulttuuritalo, Helsinki
Ti 29.10. klo 20.00 (ovet klo 19.00)
Liput alk. 41,50eur
Lisätietoja http://www.menolippu.fi
Helsingin konsertin tuotannosta vastaa Eastway Live Oy
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.







































































