Kallion kirjaston Taitopiiri
Kallion kirjaston Taitopiirissä parsitaan sukkia ja korjaillaan vaatteita sekä väännellään turbaaneja!
Levikset repes? Sukat kului puhki? Osallistu Kallion kirjaston ensimmäiseen Taitopiiriin ja kursi kuteet kondikseen. Vaatteiden korjaustaito valittiin Taitopiirin aiheeksi asiakasehdotusten pohjalta.
Kallion kirjasto kokeilee uutta toimintamuotoa, jossa kirjasto tarjoaa kohtaamispaikan yhdessä tekemiseen ja vertaisoppimiseen - Taitopiirin. Piirissä ihmiset opettavat toisilleen tiettyä taitoa käytännössä kokeilemalla ja voivat tutustua aiheeseen liittyviin aineistoihin kirjastolaisten kanssa.
Ensimmäinen Taitopiiri järjestetään tiistaina 26.5.2015 Kallion kirjaston Urban Officessa klo 17-20. Piiriin on vapaa pääsy ja ennakkoilmoittautumista ei tarvita. Taidon haltijoina ja jakajina toimivat paikallinen, intohimoinen käsityöihminen Vallilasta, Irmeli Kosonen. sekä Kallion trashionista, HOOD kaupan Goa Von Zweygbergk, joka näyttää, miten huivista saa tuunattua turbaanin tai hiuspannan.
Taitopiiri järjestetään Suo&Co:n ja Kallion kirjaston yhteistyönä.
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.


































































