Arjen aarteita - muotoilun minimaailmannäyttely

Muotoilun minimaailmannäyttely valloittaa Suvilahden!
Arjen aarteita -näyttely antaa ainutlaatuisen laajan katsauksen kansainväliseen muotoiluun. Yli 20 maata esittelee muotoiluaan, ideoitaan ja konseptejaan sekä järjestää erilaisia tapahtumia. Kaiken taustalla on arki – millaista se on eri maissa ja millaisia muotoiluratkaisuja eri maissa on samoihin arjen tilanteisiin.
Maksuton näyttely levittäytyy Suvilahden ulko- ja sisätiloihin. Paikalta löytyy niin konttikylä, kahvila, designkauppa kuin kaupunkipuutarhakin. Osallistuvat maat järjestävät kävijöilleerilaista ohjelmaa luennoista juhliin. Tekemistä ja koettavaa löytyy niin lapsille kuin aikuisille, muotoilun ammattilaisille ja siitä vaikkapa vain etäisesti kiinnostuneille.
Näyttelyn runko muodostuu maiden yhteisestä osiosta Kattilahallissa, jossa maat kohtaavat toisensa eri teemojen kautta, mm. yhteisen pöydän ääressä. Jokainen maa osallistuu kansainvälisen illallisen kattaukseen omine tuomisineen.
Yhteisen kokonaisuuden lisäksi maat esittelevät muotoiluaan myös omissa näyttelyissään. Näissä näyttelyissä paneudutaan syvemmin arkeen ja arjen designiin erilaisista näkökulmista. Kävijöillä on tilaisuus päästä ottamaan kosketus esimerkiksi pohjoisamerikkalaiseen lasten leikkipaikkaan tai kokeilla irlantilaista hurlingia.
Avoinna:
ma-pe 12 - 20
la - su klo 10 - 20
Arjen aarteet ohjelma: http://wdchelsinki2012.fi/everydaydiscoveries
Oheisohjelma: http://wdchelsinki2012.fi/sites/default/files/aa_oheisohjelma.pdf (pdf)
Tapahtumapaikka / Venue
Jaa valitsemassasi palvelussa:
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.







































































