Aallot – Aino ja Alvar keräilijän silmin

Helsingin Taidehallissa nähdään aarteita maailman suurimmasta yksityisestä Aalto-kokoelmasta. Laaja kokonaisuus tuo esiin suunnittelijaparin monipuolista esinemuotoilua.
Näyttelyssä on vuonna 1933 valmistuneen Paimion parantolan alkuperäiskalustoa. Sairaalaan suunniteltiin kymmeniä erilaisia huonekaluja, yli kymmenen erilaista valaisinta sekä erilaisia detaljeja.
Näyttelyn kaikki esineet kuuluvat maailman laajimpaan yksityiseen Aalto-kokoelmaan. Pertti Männistön keräämästä yli tuhannen esineen kokonaisuudesta nähdään Taidehallissa lähes puolet. Mukana on sekä suunnittelijapari Aino ja Alvar Aallon yhteisiä töitä että kummankin omaa designia.
Varsinaissuomalainen konepajalla uransa tehnyt Pertti Männistö hankki ensimmäisen Aalto-esineensä 30 vuotta sitten. Teknisen osaamisensa ansiosta Männistö on tutkinut huonekalujen ja valaisinten yksityiskohtia ja valmistustekniikoita. Nykyään Männistö omaa valtavan määrän tietoa Aaltojen muotoilusta sekä valmistustekniikoiden kehityksestä.
Aino Aalto (os. Marsio, 1894–1949) ja Alvar Aalto (1898–1976) olivat ainutlaatuinen työpari, jonka saumattoman yhteistyön tuloksena syntyi tunnistettava Aalto-muotokieli. Aallot – Aino ja Alvar keräilijän silmin suuntaa katseen kohti Aaltojen esinemuotoilun klassikoita ja harvinaisuuksia, kuten huonekalujen prototyyppejä, varhaisia versioita valaisimista sekä materiaalikokeiluja vuosien varrelta. Esillä on myös runsaasti lasimuotoilua.
Aallot tekivät tiivistä yhteistyötä lähes kaikissa suunnitteluprojekteissa; Alvar Aalto vastasi monesti kohteiden arkkitehtonisista ratkaisuista ja Aino Aalto hankkeiden sisustuksista kalusteineen ja materiaalivalintoineen. Aino ja Alvar Aalto suunnittelivat myös esimerkiksi lasia yhdessä. New Yorkin vuoden 1939 maailmannäyttelyn Suomen osastoa varten he suunnittelivat uuden, pinottavista osista koostuvan lasiteoksen, Aallon kukan.
Aino Aalto toimi Artekin johtajana ja suunnitteli aikoinaan runsaasti esineitä Artekille, mutta muotoilijana hän on edelleen vähemmän tunnettu. Pertti Männistön kokoelmassa Alvar Aallon esineistöä on määrällisesti enemmän, mutta Taidehallin näyttelyssä Aino Aallon osuutta on haluttu nostaa esiin.
Klassikoiden kehityskaaria, mallisisustuksia ja kurkistus Paimioon
Kaikki näyttelyn esineet sijoittuvat ajalle ennen huonekalujen valmistuksen koneellistumista ja laajempaa sarjatuotantoa. Varhaisempaa tuotantoa luonnehtii kevyempi yleisilme; 1920-luvulta 1960-luvun puoliväliin ulottuva tuotantotapa eroaa myöhemmästä muun muassa mittakaavaltaan sekä käytetyissä materiaaleissa.
Näyttelyssä on esillä runsas kattaus Aaltojen suunnittelemia nojatuoleja – Männistön kokoelman varhaisimmat kangaspäällysteiset nojatuolit ovat 1930-luvun alusta, ja nojatuolien variaatiota pääsee seuraamaan aina 1950-luvun loppuun. Mukana on useampi tunnistettava istuin, esimerkiksi Artekilla edelleen tuotannossa oleva niin sanottu tankkituoli. Klassikoiksi muodostuneista valaisimista nähdään niin ikään useita eri variaatioita.
Taidehalli avoinna
Ti, to, pe 11–18
Ke 11–20
La-su 11–17
Ma suljettu
Taidehallissa 10.9.–23.10.2022 Liput: 14 € / 8 € / Museokortti, alle 18v. vapaa pääsy
Kuvassa Alvar Aalto, Saturnus-kattovalaisin, 1927–28. Pertti Männistön kokoelma. Kuva: Anssi Vaarola
https://taidehalli.fi/events/aallot-aino-ja-alvar-kerailijan-silmin/
Tapahtumapaikka / Venue
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
Vinkkaa tästä valitsemassasi kanavassa:
![]() |
Kesä täynnä viihdettä ja huippukeikkoja Backaksen kartanolla |
![]() |
Uutelan kesässä pääsee laidunvierailuille katselemaan eläimiä |
![]() |
Kyläjuhlat täyttävät ryminällä kevään ja alkukesän |
![]() |
Olympiastadionilla avoimia ovia ja kierroksia kaupungin katolta maan alle |
![]() |
Tässä kissojen valtakunnassa voit hengähtää ja saada tassuterapiaa |
![]() |
Lapsille ja nuorille ilmaistapahtumia ja vapaa pääsy maauimaloihin |
Roasberg avasi uuden kahvilan Kallioon, salaattibaari sai heti kiitosta |
Tatuointien suosio vain kasvaa - tyylit vaihtelevat aikaa peilaten |
![]() |
Kesäleireissä riittää tarjontaa - suosituimmat täyttyvät nopeasti |
Kaapelimuseoiden ilmaisilloissa kolme museota avaavat ovensa |
Rajoja rikkoneet taiteilijanaiset esillä Ateneumin taidemuseossa |
Alvar Aallon jalanjäljillä Finlandia Bistrossa |
Hellsinki Metal Festival jyrää Nordikselle elokuussa |
![]() |
Heurekassa hyppäät ajassa taaksepäin - ja näet jääkauden jättiläiset |
![]() |
Reidar Särestöniemi - värien mestari tiettömän tien takaa |
![]() |
Teemaillat tarjoavat kiehtovia luontoaiheita kevään ajan |
![]() |
John Williamsin Star Wars -elokuvien helmiä kuullaan Musiikkitalossa |
![]() |
Ihastuttava Yona esiintyy ilmaiskeikalla Kalliossa |
Apocalyptica nähdään näyttävissä puitteissa uudistetussa Finlandia-salissa |
Alkon asiantuntija antaa vinkit kuohuviinin valintaan |
![]() |
Tässä on Helsingin ensimmäinen georgialainen viinibaari |
Maistuvat brunssit tuovat pientä luksusta elämään |
![]() |
Tyhjillään olleessa Meilahden kartanossa puhaltavat uudet tuulet |
![]() |
Tämä kahvila säväyttää - Ullanlinnan uutuus on kuin nukkekoti |
![]() |
Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |
Konepajalle avautui rytinällä uusi korttelikino |
![]() |
Lakufestivaali ilahdutti kävijöitä maistuvilla uutuuksilla |
![]() |
Kallion kirkon tornista avautuvat upeat näkymät kattojen yli |
![]() |
"Järjestyy" - Bugatti ovelle, yksityislentokone tai helikopteri pikana |
![]() |
Metallica otti Helsingin näyttävästi haltuun kesäkuisena viikonloppuna |
![]() |
Itä-Pasilan katutaidekierroksilla sukelletaan tarinoihin teosten takana |
![]() |
Mistä löytyvät maukkaimpia pizzoja tarjoavat ravintolat? |
![]() |
Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike |
![]() |
Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun |
![]() |
Heurekaan torstaisin vain kympillä koko kevään ajan |
![]() |
Stand-up piristää harmaata arkea - Katso keikkatarjontaa |
![]() |
Uuden pikaratikan varrelta löytyy paljon nähtävää |
![]() |
Värikäs kuplatee on suosittu ja eksoottinen juomaherkku |
![]() |
Tulevaisuuden taide hyödyntää tekoälyä luovasti ja leikitellen |
![]() |
Vesipuistoissa polskitaan ja nautitaan - lämpimissä vesissä |
![]() |
Kiasman ilmaisperjantaina kannattaa piipahtaa taidemuseossa |
Mistä löytyy seudun maukkaimmat burgerit? Nämä kannattaa testata |