Lonna - entinen miinanraivaussaari
Lonna on entinen miinanraivaussaari Kauppatorin ja Suomenlinnan välissä. Saari on Suomenlinnan pikkusisar, jossa aikoinaan tehtiin miinanraivauslaivat immuuneiksi magneettisille merimiinoille demagnetoimalla ne. Lonna sijaitsee vain 10 minuutin lauttamatkan päässä mantereelta.
Intiimiksi festivaalisaareksi muotoutuneesta Lonnasta löytyy ravintola ja kahvila rentoine terasseineen. Saari on hyvä vaihtoehto saaristokohteeksi kauniina kesäpäivänä. Voit virittäytyä saaren huolettomaan tunnelmaan tai vetäytyä kallioille omaan rauhaan ja antaa merituulen tuivertaa ajatukset pois hektisestä arjesta.
Saaresta löytyvät tapahtuma- ja seminaaritilat sekä merellisen kaupungin harvinainen helmi – yleinen sauna. Saunat ovat sekasaunoja ja pukuhuoneet erikseen miehille ja naisille.
Historiaa
Ruotsin vallan aikana Lonna oli Helsingin kaupungin omistuksessa. Suomen sodan loppuvaiheessa saarella käytiin neuvotteluja Viaporin linnoituksen antautumisesta, minkä vuoksi saaresta käytettiin nimitystä Peregovornyin saari eli neuvottelusaari. Lopulta venäläiset saivat Viaporin haltuunsa, minkä vuoksi myöhemmissä piirustuksissa saaren nimenä näkyy Dogovornyin saari eli sopimussaari. Ruotsinkielisissä dokumenteissa saari on ollut limeltään Lonno, ja meille kaupunkilaisille saari avautuu Lonnana.
Vuonna 1817 Lonna lunastettiin keisarillisella päätöksellä kaupungilta armeijan käyttöön. 1830-luvulla saarelle perustettiin ruudin käsittely- ja varastopaikka.
Vuonna 1880 Lonnasta päätettiin tehdä merimiinojen kokoamis- ja säilytyspaikka. Saarelle rakennettiin tiiliset miinavarastot sekä niiden väliin rakennus miinatöiden suorittamista varten. Miinavarastot ovat paikallaan vieläkin ja miinatyörakennuksesta ovat jäljellä rauniot. Saarta halkovat kiskot ovat peräisin samalta ajalta, sillä ne yhdistivät miinavarastot saaren rantojen laitureille, joilta miinoja lastattiin.
Saari toimi miinavarastona suomalaisen varuskunnan aikana 1920-luvulta vuoteen 1933, kunnes miinat siirrettiin Melkin saarelle. Lonnassa alettiin sittemmin keskittyä miinojen säilyttämisen sijaan miinojen raivaamiseen.
1960-luvun lopulla merimiinojen raivaustyö saatiin päätökseen. Demagnetisointilaitteet ovat muistona raivaus-ajasta ja ne löytyvät saaren ravintolarakennuksesta ja monitoimitilasta. Saaren omistus ja hallinnointi siirtyi Puolustusvoimilta Suomenlinnan hoitokunnalle vuonna 1999, joka aloitti rakennusten entisöintityön.
Vuonna 2014 saari avattiin vapaa-ajan saarena. Se jatkaa historiaansa kirjoitettua pyrkimystä tuoda rauhaa ja sopua ihmisten keskuuteen. Miinamakasiinit avattiin juhlakäyttöön 2016 ja yleinen sauna 2017.
https://www.facebook.com/pages/Lonna/587124884678878
www.lonna.fi
Stadissa tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan ja tapahtumatarjontaa vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen kotikulmiltasi.
Ehdota kiinnostavaa paikkaa
Osoite
Reittiopas opastaa sinut perille. Syötä vain oma lähtöosoitteesi kenttään.
![]() |
Kaupunginosat täyttyvät kesällä kyläjuhlista ja minifestareista |
Alkukesän suosikkikohde on Helsingin puistojen helmi |
Saaristossa vietetään ikimuistoisia kesäisiä retkipäiviä meren äärellä |
![]() |
Kauppatorin Laituri tarjoaa elokuvaklassikoita kesäiltojen ulkoilmanäytöksissä |
![]() |
Radio Nova Festivaali tuo Suvilahteen huikean rosterin kotimaisia ja ulkomaisia artisteja |
![]() |
Maauimaloissa polskitaan kesä +27 asteisessa vedessä |
Merimelojien majalla tanssitaan ja harjoitellaan askelia lämpimien kesäiltojen kajossa |
![]() |
Kiasman ilmaisperjantaina kannattaa piipahtaa katsomassa nykytaiteen uusimmat tuulet |
Mistä löytyy seudun maukkaimmat burgerit? Nämä kannattaa testata |
Freestyle-futiksen taitaja Minna näyttää miten pallo kesytetään |
![]() |
Stand-up piristää harmaata arkea - Katso keikkatarjontaa |
![]() |
Tämä olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan |