Lakritsi- & Salmiakkifestivaalit 2024

Lakritsi- & Salmiakkifestivaalilla juhlistettiin vuonna 2024 tapahtuman 10-vuotisjuhlavuotta. Festivaaleilla päästiin kokemaan lakritsin monipuolisuuden: makeana, suolaisena, suklaan kera ja jopa ruoanlaitossa sekä leivonnassa.
Salmiakki- ja laku -uutuuksien maistelut olivat jo syy, miksi messuille tultiin sankoin joukoin. Messuilla pääsi tutustumaan ja maksutta maistelemaan uusia makuja niin uusilta pieniltä kuin vanhoilta tutuilta valmistajilta. Valmistajia saapui messuille Suomen lisäksi, Ruotsista, Tanskasta, Hollannista ja aina Islannista asti. Kouvolan Lakritsin, Halvan ja Pandan lisäksi päästiin maistelemaan uutuuksia Van Slootenilta ja lukuisilta pieniltä vähemmän tunnetuilta tuottajilta.
Maistelupisteet tarjosivat uutuuksia ja tuttuja makuja. Kuva: Studiokuva Jarno Koivula
Festivaaleilta löytyi erikoisuuksia, kuten oman suosikkivalmistajan joulukalenteri, joita ei kaupoista helposti löydä. Lisäksi tarjolla oli rutkasti tarjouksia, joista saattoi huokeasti ostaa herkkuja kotiin viemisiksi, juhlapöytään tai pukinkonttiin.
Kouvolan Lakritsin maistelu- ja myyntipisteelle oli lähes sadan metrin jono. Kuva: Studiokuva Jarno Koivula
Kasvomaalaus- ja lakutaidetyöpaja ovat lasten suosikkeja. Kuva: Studiokuva Jarno Koivula
Lapsille ohjelmassa oli lakupaja, jossa loihdittiin näyttäviä lakutaideteoksia ja voittamaan palkintoja. Ohjelmassa oli myös kasvomaalausta, musiikkiohjelmaa ja karnevaalitunnelmaa.
Juhlavuoden ruoka ja juoma -teeman mukaisesti ohjelmassa oli myös viini ja lakritsi -tastingeja, sekä kokkausnäytöksiä lakritsia käyttäen. Cocktailien ystävät saivat osallistua TV:stä tutun drinkkimestari Mika Räisäsen drinkkikouluun.
Uusia makuja messuvieraille on saapunut aina Hollannista saakka. Kuva: Studiokuva Jarno Koivula
Tapahtumaa järjestää Tuija Räsänen yhteistyössä Wanhan Sataman kanssa. Tuija on järjestänyt Tukholman Lakritsifestivaalit vuodesta 2009 lähtien ja on yksi Ruotsin johtavista lakritsiasiantuntijoista. Hänellä on myös oma myymälä ja verkkokauppa.
Tuija sai idean festivaaleista, kun hän huomasi, miten lakritsi herätti tunteita ja muistoja niissä, jotka olivat löytäneet hänen lakritsimyymälänsä vuonna 2008. Aluksi pienenä tapahtumana suunniteltu festivaali kasvoi nopeasti suursuosioon ja on nyt vuosittainen lakritsin ystävien kohokohta.
Lakritsi- ja Salmiakkifestivaalit
La-su 26.-27.10.2024
Helsingin Wanha Satama
Avoinna:
Lauantai 26.10. klo 10.00-18.00
Sunnuntai 27.10. klo 10.00-16.00.
Liput
• Aikuiset: 18 €
• Lapset alle 7 vuotta: Ilmaiseksi holhoojan seurassa
• Eläkeläiset ja opiskelijat: 14 €
Liput ovelta ja ennakkoon Tiketistä
Tervetuloa!
https://www.facebook.com/events/1537866237085448/
https://lakritsifestivaalit.fi/
Tapahtumapaikka / Venue
Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.
Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.
Vinkkaa tästä valitsemassasi kanavassa: